Odbiór śmieci w gminie Dopiewo 2020-2022

Obecna umowa na wywóz odpadów z terenu Gminy Dopiewo kończy się wraz z końcem bieżącego roku. W związku z tym obecnie trwa proces postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, który będzie świadczyć usługę w kolejnym okresie tj. od 01.01.2020 r. do 31.12.2022 r.

Z całą dokumentacją można się zapoznać na stronie:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/263124

Tradycyjnie jest sporo zmian, poniżej przytaczam tylko drobny fragment dotyczący częstotliwości wywozu.

Z nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej

 • Odpady niesegregowane (zmieszane)
  co 2 tygodnie
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło
  co 2 tygodnie (szkło – co 4 tygodnie)
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. bioodpady
  co 2 tygodnie
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony od samochodów osobowych
  co pół roku

Z nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej

 • Odpady niesegregowane (zmieszane)
  co tydzień
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. papier, tworzywa sztuczne, szkło
  co 2 tygodnie („gniazdo” co tydzień)
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. bioodpady
  co tydzień
 • Odpady zbierane selektywnie, tj. odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony od samochodów osobowych
  co pół roku

Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego, za pośrednictwem platformazakupowa.pl/pn/selekt_czempin poprzez odszyfrowanie i otwarcie ofert, które jest jednoznaczne z ich upublicznieniem w następujących terminach:
Część 4: Sektor IV – obszar gminy Dopiewo - dnia 28.11.2019 r. o godz. 10.00.

czy coś wiadomo, jakie będa u

czy coś wiadomo, jakie będa u nas opłaty za te smieci po Nowym Roku?
bylo juz gdzie sjakies info o podwyżkach (tzn. pocztą nic nie dostalam..)?

Re: Podwyżki opłat 2020

Na chwilę obecną członków w związku Selekt jest razem 17 i dla każdego z nich związek organizuje odrębne postępowanie (żeby być precyzyjnym to łącznie 16 postępowań, bo dla gminy i miasta Kościan łącznie).

Przypuszczam, że dopiero po zamknięciu wszystkich 16 postępowań zapadnie decyzja co z opłatami ponieważ będzie widać czarno na białym jaka jest sytuacja. Jak na razie oficjalnych informacji o wysokości podwyżek nigdzie nie widziałem.

Postępowanie unieważnione

Każdy kto trochę śledzi temat śmieciowy z pewnością nie będzie zdziwiony, że kwoty złożonych ofert rozjechały się kompletnie z kwotą przeznaczoną przez Selekt na gminę Dopiewo.

Martwić może także jedynie dwóch "chętnych":

 • Alkom: 10.787.904,00 zł
 • Atf: 11.343.369,60 zł

Podczas gdy związek zapisał sobie... 4.061.089,87 zł.

Czy ktoś wspominał, że u nas nie będzie podwyżek? 😄

Więcej na stronie:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/263124

PS. A jak pozostali członkowie? Praktycznie tak samo źle:

 1. Brodnica - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 2. Czempiń - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 3. Dolsk - unieważnienie - 4 oferty, najniższa 2x wyższa od kowty
 4. Granowo - tutaj chyba się uda (zabrakło niewiele)
 5. Grodzisk Wlkp. - unieważnienie - 2 oferty, najniższa niemal 2x wyższa od kwoty
 6. Kamieniec - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x powyżej kwoty
 7. Kaźmierz - unieważnienie - brak ofert
 8. Komorniki - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x wyższa od kwoty
 9. Kościan - unieważnienie - 1 oferta na ponad 2x ustaloną kwotę
 10. Opalenica - tutaj chyba się uda (zabrakło niewiele)
 11. Puszczykowo - unieważnienie - 3 oferty, najniższa 1.5x powyżej kwoty
 12. Rakoniewice - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 13. Stęszew - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty
 14. Wielichowo - unieważnienie - 1 oferta ponad 2x powyżej kwoty
 15. Zbąszyń - unieważnienie - 2 oferty, najniższa ponad 2x powyżej kwoty

Radny Przemysław Miler

Radny Przemysław Miler "obudził się" i w social media zapytuje wszem i wobec:

Pytanie czy nie warto rozważyć opuszczenia związku. Czy jest taka możliwość i jakie tego będą skutki finansowe dla mieszkańców. [...] Może i będzie wyższa opłata, ale jakość świadczonych usług powinna również być na odpowiednim poziomie. Zarządzanie bezpośrednio przez Gminę według mnie powinno być zdecydowanie korzystniejsze niż przez Związek. Jak myślicie?

Pytanie postawione rychło w czas 😆 Zresztą wraca ono jak bumerag zwykle w tym samym momencie. Nie wchodząc w ogóle głębiej w ten temat polecam radnemu popytać kolegów po fachu w sąsiedniej gminie Mosina jak tam sytuacja wygląda po wyjściu ze związku. Wiele interesujących wniosków, ale tego nie ma w social media.

PS. Taka wskazówka dla pana radnego, może tego nie wiedzieć. Aby wystąpić z Selektu Rada Gminy musi podjąć odpowiednią uchwałę nie później niż 6 miesięcy przed końcem obowiązującej umowy. Podobnie jak to zrobiły 4 inne gminy (Exit z Selektu: Mosina, Rokietnica i Tarnowo).

Szkoda czasu

Panie "pawelek" po ki czort Pan zajmuje się radnym, który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Dyskusja jest skazana na porażkę ponieważ większość mieszkańców pracuje u kogoś i nie ma bladego zrozumienia co to znaczy prowadzić biznes. O czym tu mówić jak opłata marszałkowska wystrzeliła jak z armaty, o czym każdy wiedział. A płaca minimalna to rośnie tylko w spotach wyborczych? Nie, to się przekłada na całą gospodarkę. I można by tak dalej ale po co? Niech radny sam założy firmę, zainwestuje kilkaset tysięcy, zatrudni ludzi, weźmie kredyt i spłaca kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie rat leasingowych. Wtedy można by zacząć rozmawiać. A tak - szkoda czasu.

Re: Szkoda czasu

po ki czort Pan zajmuje się radnym, który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze

Ja się radnym nie zajmuję 😄 tylko wskutek publicznych wypowiedzi radnego (screen) wyrażam ubolewanie, że w Radzie Gminy są tacy przedstawiciele, którzy najwyraźniej są bardziej niekompetentni niż sobie to wyobrażałem. No bo jak to inaczej określić, skoro radny pisze publicznie coś takiego:

Chyba trzeba zdopingować Pana Wójta do reakcji. Jeśli jesteście niezadowoleni z organizacji usług przez Związek Międzygminny Selekt to piszcie do Pana Wójta.

Przecież to nie jest kompetencja wójta tylko rady gminy. Co więcej, radny ma przecież możliwość złożenia projektu uchwały (inicjatywa uchwałodawcza, art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g.) a tym samym ma bezpośredni wpływ na to, nad czym będzie pracować organ uchwałodawczy.

Radny pisze też:

Pytanie czy nie warto rozważyć opuszczenia związku. Czy jest taka możliwość i jakie tego będą skutki finansowe dla mieszkańców.

Statut związku międzygminnego mówi o tym wprost, poza tym ten temat przewijał się już wielokrotnie, a już na pewno wtedy gdy z uczestnictwa w związku rezygnowały te gminy, które miały u siebie zaplecze do prowadzenia gospodarki śmieciowej samodzielnie.

Fragment statutu, całość tutaj:

§ 31.

1. Uczestnik może wystąpić ze Związku przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, potwierdzonego stosowną uchwałą organu stanowiącego uczestnika.
2. Oświadczenie winno być złożone z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 grudnia danego roku

Co do kwestii rosnących kwot za wywóz, to nie ma o co kruszyć kopii - zwłaszcza teraz jak mamy grudzień 2019. O tym, że ceny wzrosną 2-3 krotnie było wiadomo już dawno. Tak się dzieje w całym kraju i nasza gmina wyjątkiem nie jest, bo tak wynika z otoczenia gospodarczo-prawnego. Oczywiście nie przeszkodzi to różnego rodzaju dyletantom rozpowszechniać różne fejki w social media. Takie mamy niestety czasy, że nie ma komu ani kiedy prostować większości dyrdymałów. Dlatego też społeczeństwo jako całość staje się coraz głupsze i coraz bardziej pozbawione zdolności rozróżnienia czym jest prawda a czym jest fałsz. Ale to temat na zupełnie inną dyskusję, której prawdopodobnie nie ma sensu nawet zaczynać.

Śmieciologika

Zgadza się. Opłaty za śmieci, wodę, gaz będą tylko rosnąć i musimy się z tym pogodzić. Te firmy też mają coraz wyższe koszty działalności. Polska za mało segreguje odpadów i Unia na nas naciska w tej sprawie. To czego się bardzo obawiam (jako bojownik o czyste powietrze w tej Gminie) że w przypadku podniesienia opłat za śmieci 2-3 krotnie znowu pojawią się śmieci w lasach albo w piecach bo będą tacy którzy w ramach ograniczenia kosztów zgłoszą mniejszą liczbę mieszkańców gospodarstwa.
Jeszcze w sprawie śmieci to to czego nie rozumiem jest to, że przez kilka zimowych miesięcy śmieci (czyli teraz) śmieci segregowane odbierane są 1 x w miesiącu?! Przecież śmieci produkujemy tyle samo. Zatem tak śmieciarka jechała po plastik 1 raz dziennie co 2 tygodnie a teraz musi jechać 2 razy jednego dnia co 4 tygodnie bo przez miesiąc nazbierało się 2 razy tyle worków zatem trzeba dwa razy zrobić rundę. Aj dont anderstend :)

Re: Śmieciologika

Zatem tak śmieciarka jechała po plastik 1 raz dziennie co 2 tygodnie a teraz musi jechać 2 razy jednego dnia co 4 tygodnie bo przez miesiąc nazbierało się 2 razy tyle worków zatem trzeba dwa razy zrobić rundę. Aj dont anderstend :)

Ale od stycznia 2020 ma już być tylko lepiej, bo 2x w miesiącu przez cały rok (bez szkła) czyli tak na osłodę za te 2-3 krotne podwyżki 🤣 Oczywiście ironizuję, bo podstawą rychłego wzburzenia dużej części społeczności (info o podwyżkach) to podstawa prawna całego tego ambarasu czyli tzw. ustawa śmieciowa. Jest też druga strona medalu i z pewnością jest ona bardziej zrozumiała dla tych, którzy prowadzą swoje firmy. Sytuacja na rynku pracy zmienia się diametralnie, rośnie inflacja i presja na płace, nie jest łatwo dziś znaleźć i utrzymać pracownika, do tego stale rośnie cały szereg nowych obciążeń fiskalnych, ceny energii idą ostro w górę itd. Myślę sobie, że początek roku 2020 będzie dla wielu ludzi naprawdę szokujący jak zobaczą rachunki do opłacenia. Takie życie.

Zerowa komunikacja radnych

Jeden z radnych w social media pisze dziś:

Koleżanki i Koledzy z rady gminy, mamy coś do poprawki w komunikacji z mieszkańcami.

Można powiedzieć, że to pozytywny wniosek choć jak na ponad rok działalności w kadencji mocno spóźniony. Poza tym to tylko puste słowa, ponieważ poza pogadankami w tym stylu w mediach społecznościowych jak dotąd nic wartościowego z tego nie wynika.

Problem polega na tym, że radni nie komunikują się z mieszkańcami wcale jeśli chodzi o to, czym się zajmują i jakie tematy są obecnie istotne, a przede wszystkim nie tłumaczą rzetelnie istotnych spraw aby zapobiegać dezinformacjom i domysłom.

Zobaczmy czy są gdzieś jakieś sprawozdania któregokolwiek z radnych:

 • Czas Dopiewa: zero
 • Puls Gminy Dopiewo: zero
 • Strona urzędu Dopiewo.pl: zero
 • Oficjalna strona internetowa radnego/klubu: nie ma ani jednej

Profile społecznościowe albo rozproszone grupy zamknięte co do zasady się nie liczą, bo to zamknięte bańki informacyjne.

Podam tylko dwa przykłady problemu:

 • Kwestia bardzo obecnie istotna - wywóz śmieci czyli temat dotyczący tego wątku. Szerzą się domysły, fejki i ogromne bzdury wokół tematu. Wskutek unieważnionego przetargu ludzie tkwią w kompletnej niewiedzy co dalej. Zdecydowana większość osób nie wie jakie kompetencje w tym tym temacie mają radni, wójt, selekt, marszałek województwa. Nie zostało nigdzie wyraźnie napisane jakie czynniki wpływają na obliczanie składek za wywóz, jakie są składowe w ponoszonych kosztach, czy i kiedy rada gminy może decydować o wyjściu ze związku (dlaczego, na jakiej podstawie), i tak dalej, i tak dalej.
 • Kolejny nośny temat tzw. zakaz palenia w kominkach. Rozpętała się gównoburza ale nikt z 21 radnych nie wpadł na to, aby sprostować gdziekolwiek choćby jedną informację, że takich kompetencji rada gminy nie posiada aby zakazywać komukolwiek palenia w kominku. I znowy domysły, fejki, bzdury...

Obecna Rada Gminy Dopiewo nie posiada żadnej efektywnej i wiarygodnej komunikacji z mieszkańcami. To działa na szkodę gminy, niestety.

własny wywóz

może jedyne sensowne rozwiązanie to zawiązać firmę wywożąca śmieci należącą do gminy , podległą pod ZUK lub jako komórka organizacyjna ZUK, np wziąć w leasing śmieciarki, zatrudnić Ukraińców i wywozić własnymi siłami?

Podejście nr 2

Kolejne postępowanie, tym razem z poślizgiem 2 miesięcznym tj. od marca 2020 do końca 2022.

Szczegóły:
https://platformazakupowa.pl/transakcja/286628

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.