Wiadukt nad torami ul. Kolejowa Skórzewo/Plewiska

Od pewnego czasu toczy się niewielka (w stosunku do wagi tematu) dyskusja wokół przystąpienia do projektowania wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Kolejowej, która łączy Plewiska i Skórzewo.

Jedna z pierwszych oficjalnych informacji pojawiła się na stronie UG Komorniki na początku lutego 2019 r. (link):

Gmina przygotowuje się do budowy wiaduktu w ul. Kolejowej w Plewiskach na skrzyżowaniu z linią kolejową E-20. Zadanie powstaje w ramach projektu Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - etap III dofinasowanego ze środków unijnych.

Realizacja takiego przedsięwzięcia będzie wymagać prowadzenia części inwestycji na terenie Miasta Poznania - wzdłuż ul. Kolejowej w Plewiskach. Rada Gminy Komorniki podjęła uchwałę o przejęciu od Miasta zadania zarządzania drogą publiczną na czas realizacji inwestycji. Pozwoli to na podpisanie w lutym tego roku porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe SA, które mają partycypować w kosztach budowy wiaduktu do kwoty 7,2 mln. Jeszcze w tym roku Gmina zleci wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) pozwalającego na realizację zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Przewidziany koszt całej inwestycji to ok. 12 mln zł. Jej realizację zaplanowano na lata 2020-2022.

Na tym etapie mowa była o finansowaniu tego zadania z budżetu Gminy Komorniki ze wsparciem PKP PLK S.A.

W lipcu br. odbyło się spotkanie wójta Dopiewa z wójtem Komornik, o czym informował Puls Gminy na początku września br. (link):

Rozmowy dotyczą na przykład pozyskania prawa do gospodarowania nieruchomością, która prawie w całości (administracyjnie) należy do Poznania. Gmina Komorniki otrzymała już promesę dofinansowania budowy tego obiektu. Nasza gmina była tu organem opiniującym. Wniesiono uwagi, aby wiadukt uwzględniał na „poziomie zero” możliwość poprowadzenia drogi (wzdłuż torów) w stronę Poznania.

Poprosiłam o szczegóły Urząd Gminy Komorniki. Odpowiedzi udzielił mi Pan Łukasz Gałęski, Inspektor ds. Budowy i Remontów Dróg, Wydział Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska:

Czy jest już projekt/ wizualizacja, jeśli tak proszę o udostępnienie?
Projekt obecnie jest w fazie koncepcyjnej. Opracowywany jest program funkcjonalno- użytkowy, który stanowi podstawę ustalania planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych. Ewentualna wizualizacja powstanie na etapie projektu budowlanego po potwierdzeniu ostatecznych rozwiązań obiektu.

Proszę o wstępne założenia koncepcyjne (ile pasów, długość, czy będzie chodnik/ ścieżka pieszo-rowerowa)? Czy wiadukt będzie w śladzie istniejącej drogi?
Wstępne założenia koncepcyjne określają długość przebudowy ul. Kolejowej na poziomie 370 m, przekrój drogi jednojezdniowy dwukierunkowy oraz chodnik i droga rowerowa. Wiadukt nie będzie w dzisiejszej osi drogi będzie skorygowany w kierunku wschodnim. Na wniosek Gminy Dopiewo w koncepcji nr II, uwzględniono bezkolizyjne przeprowadzenie ul. Hiacyntowej przepustem drogowym w nasypie pod ul. Kolejową. W załączniku plan sytuacyjny koncepcji nr II oraz widok przejazdu pod ul. Kolejową.

Kiedy ogłoszony zostanie przetarg na realizację? Kiedy planowa budowa?
Ogłoszenie przetargu w formule „projektuj i buduj” planowane jest na I kwartał 2020 roku, pod warunkiem uzyskania decyzji środowiskowej. Budowa powinna rozpocząć się w 2021 roku.

Kiedy koniec?
Czas budowy tego typu obiektu inżynierskiego wynosi około 12-18 miesięcy od momentu rozpoczęcia budowy.

Ile będzie kosztowała realizacja? Czy budowa będzie współfinansowana przez inne podmioty? Jeśli tak to jakie?
Na tym etapie trudno określić konkretną kwotę. Koszty inwestycji wyliczone na podstawie koncepcji szacowane są na poziomie około 16 mln PLN. Przewidziano współfinansowanie inwestycji przez Gminę Komorniki, Polskie Koleje Państwowe oraz Gminę Dopiewo.

Wczoraj tj. 17 września odbyła się komisja budżetu RG Dopiewo (link), podczas której temat był omawiany. Jaki był efekt tych rozmów tego na razie nie wiadomo, bo nie ma jeszcze oficjalnej relacji.

Z tego co udało mi się ustalić, to dofinansowanie do tej inwestycji ze strony Gminy Dopiewo ma być uzasadnione potrzebą zabezpieczenia korytarza wzdłuż torów, który umożliwiałby po pierwsze przeprowadzenie a po drugie włączenie w ten układ docelowej drogi wzdłuż torów, która sobie powoli powstaje od strony Dąbrówki i docelowo kiedyś ma dotrzeć do Junikowa.

Z pojedynczych opinii mieszkańców Skórzewa wynika jednak, że część z nich - zwłaszcza tych z rejonu ul. Kolejowej - nie do końca odpowiada ten pomysł, gdyż spodziewają się większego ruchu pojazdów z Plewisk i dalsze korkowanie Skórzewa.

Kilka opinii znalezionych na FB:

Moim zdaniem też nam to nie potrzebne. Jeżeli wiadukt na Kolejowej powstanie przed tunelem na Grunwaldzkiej to będzie tu w Skórzewie prawdziwy armagedon kierowców z sąsiedniej gminy.
Bardziej przydałaby się obwodnica Skórzewa, szczególnie, że na horyzoncie nowe bloki powstają.

Już dzisiaj mieszkańcy Plewisk jeżdżą rano i popołudniu przez przejazd na kolejowej i w ten sposób omijają zakorkowany przejazd na ul Grunwaldzkiej wiec budowa spowoduje jeszcze większe korki w Skórzewie. Niech Gmina zajmie się problemami komunikacyjnymi własnej gminy. Może mnie pamięć myli ale podczas kampanii samorządowej była obietnica budowy dróg w Skórzewie m.in. Kozierowskiego do Batorowskiej. Nie wspomnę o obietnicach drogi rowerowej na ul. Złotowskiej w Poznaniu ;). W tej chwili to w Skórzewie powstają nowe bloki bez rozwoju dróg ani rozwoju komunikacji miejskiej.

Dużo bardziej przydało by się pobocze, chodnik i droga dla rowerów na Kolejowej między Skórzewem a Plewiskami. Przejazd jest zamykany na dość krótko i nie generuje korków.

Jeżdżę tą drogą codziennie. Mimo to jestem na tą chwilę przeciwny. Wygeneruje to wzrost natężenia ruchu na Kolejowej w Skórzewie, która nie jest na to przygotowana: stan techniczny nawierzchni, nie uregulowane pobocza, zbyt wąski i przez to baaardzo niebezpieczny chodnik, po drugiej stronie rów, brak miejsca dla rowerów - (zróbmy tu ciek w kanale podziemnym a na wierzchu ścieżkę rowerową, wzdłuż chodnika barierę aby dzieci mogły bezpiecznie chodzić do szkoły). Reasumując - najpierw należy przebudować Kolejową w Skórzewie aby wprowadzać tu dodatkowy ruch, który na pewno byłby wygenerowany po powstaniu tego wiaduktu.

Ponieważ jednak teren przyszłego wiaduktu nie znajduje się w Gminie Dopiewo to należy domniemywać, że powstanie on niezależnie od tego czy mieszkańcy Skórzewa są przychylni bądź nie. Największym problemem jest fakt, że od lat nie udaje się udrożnić feralnego przejazdu na Junikowie, który jest prawdziwym wąskim gardłem dla przeludnionych Plewisk.

W uzupełnieniu tematu poniżej koncepcja graficzna udostępniona przez UG Komorniki na początku września br.

Paledzie

A co z przejazdem w Paledziu??? Korki ogromne. Przejazd jest zamykany nieraz co 3 minuty. Stojąc w korku przejeżdża się dopiero za drugim lub trzecim razem.

droga kolejowa skórzewo

dlaczego nikt (GMINA DOPIEWO) nie widzi co sie dzieje na ul kolejowej?
Plewiska zrobily sobie z ulicy kolejowej OBWODNICE
I JESZCZE PLANUJĄ WIADUKT BEDZIE JESZCZE WIEKSZY HALAS RUCH TEGO CHCECIE???????????

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.