Brawo gmina Jaworze czyli blockchain w JST

Gmina Jaworze przystąpiła do testów wdrożeniowych blockchaina. Pierwszy w Polsce serwer node zamontowany w serwerowni Jednostki Samorządu Terytorialnego.

Tak mediom skomentował pomysł głosowania za pomocą blockchaina wójt Jaworza dr Radosław G. Ostałkiewicz:

Przyglądając się, chociażby z grubsza korzyściom, jakie przyniesie nam Blockchain, wymienić można, chociażby wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego. Nie bez znaczenia przy decyzji o przystąpieniu Gminy Jaworze do tego niecodziennego w formie i treści partnerstwa były także zmiany w prawie, które od nowej kadencji staną się samorządową rzeczywistością, tj. wprowadzenia transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej. Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy…

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać:
https://comparic.pl/jedna-z-gmin-w-polsce-zaglosuj...
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25103...

Nie liczę na to, że w naszej gminie doczekamy takich rozwiązań, wszak np. dyskusje radnych na sesjach i komisjach wyglądają tak jak wyglądają. Ale cieszyć może, że są już samorządy nieco bardziej rozwinięte. Ktoś zazwyczaj musi być pionierem nowych rozwiązań.

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.