Parkowanie Komornicka Dąbrówka

Dzień dobry. Mam pytanie do mieszkańców Komornickiej w Dąbrówce. Dlaczego blokujecie sobie i innym nowo zbudowaną drogę poprzez parkowanie na jednym pasie? Przecież to kompletnie bez sensu. Chyba że zależy Wam na dodatkowych spalinach od ciągłego zwalniania i przyspieszania podczas lawirowania między autami aby jakoś tamtędy przejechać.

Mam gorącą prośbę aby nie parkować na jednym pasie Komornickiej z tego względu, że to jest droga a nie parking. Dziękuję.

Koszmarne osiedle

To całe osiedle po tej stronie Poznańskiej to jakiś planistyczny koszmar. Miejsc parkingowych jest za mało ale dzięki temu cena mieszkania była niższa. Jak coś jest tanie, to zazwyczaj jest bylejakie. Nie inaczej jest na Komornickiej.

I bardzo dobrze że mieszkańcy tak parkują

Jeśli spojrzysz na poziom kultury za kierownicą większości kierowców to zrozumiesz dlaczego mieszkańcy tak parkują. To jedyny skuteczny sposób na spowolnienie ruchu na Komornickiej. Gdyby nie to, na 100% doszłoby już do jakiegoś poważnego wypadku bo przecież każdy tak bardzo się spieszy, że te 10 sekund oczekiwana zrobi mu wielką różnicę...
A wpisy frustratów jak Mariu$z tylko to potwierdzają.

parkowanie na Komornickiej

Mi nie przeszkadzają samochody parkujące na Komornickiej, w końcu gdzieś muszą parkować. Mam tylko uwagę do właścicieli tych dwóch czy trzech ciężarówek, które parkują przy samym skrzyżowaniu. Wyjeżdzając z podporządkowanej na Komornicką kompletnie zasłaniają widoczność, można się nieźle nadziać.

podporządkowanej ???

Z tego co się orientuję na większości skrzyżowań z Komornicką brak jest oznaczeń pierwszestwa czyli są to skrzyżowania równorzedne. Tak, więc wyjeżdzając np: z Książecej, masz pierwsześtwo przed jadącymi Komornicką z Twojej lewej, czyli od Poznańskiej.

tak czy siak, wyjedź komuś

tak czy siak, wyjedź komuś tak prosto na czołówkę :) niektórzy zdrowo zasuwają Komornicką myśląc że są na pierwszeństwie :) mówię tu np o skręcie z uliicy Dworskiej w Komornicką w stronę Biedronki. Stoi tam cały czas jakaś ciężarówka albo laweta. Nie ma żadnych szans na zobaczenie, kto jedzie Komornicką. Ostatnio mi tak gość wyjechał. Jadąc Komornicką ta sama ciężarówka zasłania widok na skrzyżowanie.

Art. 49 Kodeksu Drogowego

Art. 49 Kodeksu Drogowego

Zabrania się zatrzymania pojazdu:

na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;

Polecam informować telefonicznie odpowiednie służby, przyjadą kilka razy, powypisują mandaty, kierowcy się nauczą i będzie każdy zadowolony.

Dla tych co nie mogą dzwonić (lub nie chcą)

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic....

Mnie już dwa zagrożenia udało się za pomoca tego portalu zlikwidować: 1.) przesunięcie pojemnika z piachem przy parkingu apteki w starej Dabrówde (zasłaniał widoczność z lewej przy wyjeździe z ul .Parkowej od spółdzielni rolniczej) i 2.) postawienie słupków przy szkole na Malinowej Palędzie/Dabrówka (permamentnie łamany był zakaz parkowania)- tu niestety sukces połowiczny ale i tak jest juz lepiej tzn bezpieczniej.

Dopóki Komornicka była

Dopóki Komornicka była gruntowa był na niej luz.
Nagle ludziom stało się za daleko iść 100m do samochodu.
W swoich klitkach poczuli odrobinę luksusu niesienia zakupów 10m do domu.
Niestety efekt wyszedł odwrotny od tego, który deklarują:
zamiast spowolnienia ruchu mamy przyspieszenie - większość chce szybciej ominąć to dziadostwo....

juu meen

To może ta "większość chce szybciej ominąć to dziadostwo...." pojedzie Poznańską zamiast zapchanym skrótem. I po problemie. Dziwnym trafem ruch na komornickiej zwieksza się falami za każdym razem jak otorzą przejazd. A parkować można bo zakazu nie ma, za to ograniczenie do 40 km/h na terenie Dąbrówki obowiązuje.

Na Komornickiej nie ma zakazu

Na Komornickiej nie ma zakazu parkowania za to dozwolonej prędkości niewielu przestrzega dlatego bardzo dobrze, że mieszkańcy tam parkują i spowalniają ruch. A wszystkim niezadowolonym proponuję unikanie tego „dziadostwa” i „koszmarnego osiedla” - można wybrać inną drogę 😉

Nie tylko znaki zakazu

Nie tylko znaki zakazu sankcjonują parkowanie.
Robi to także ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których (...) nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.

I właśnie na temat tych dwóch ustępów można, w odniesieniu do Komornickiej, debatować w nieskończoność......

Juu meen

W kwestii zacytowanego Art 46. wydaję mi się, że osoby parkujące na Komornickiej stosują sie do tego przepisu. Jako, że w Dabrówce obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h do tego ul. Komornicka jest niejako "drogą osiedlową" i do tego wystarczająco szeroką żeby na niej zaparkował samochód a inny bez problemu go ominął. Natomiast tak jak napisałeś na ten temat można debatować w nieskończoność.....

Parkowanie

Autora tematu prosze o zmiane sposobu przemieszczania na jednoslad nie bedzie problemu z przejazdem i ekologicznie bedzie.
Gdzie mamy parkowac ??? jak byla droga nieutwardzona to auta tez tak byly parkowane natomiast mieszkancy borykali sie z wszechobecym kurzem wywolanym przez spieszacych sie amatorow rajdow.
Uwazacie ze nam jest wygodnie stawiac auta na drodze zamiast na miescach parkingowych ktorych brakuje.
Logika dobre.

Wiele miejsc parkingowych

Wiele miejsc parkingowych (czytaj garaży) jest wyeliminowanych z użycia na własne życzenie.
Pełno kartonów ze skarbami po dziadku widać po otwarciu bramy...

pierwszenstwo

Z tego co wiem, to jadący ul. Komornicka są na drodze Gminnej a wszystkie boczne drogi to drogi wewnętrze/osiedlowe, dlatego włączając się do ruchu na drogę Gminną masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa, kierujący pojazdem jadący ulicą Komornicką ma pierwszeństwo, na drodze jest tez linia przerywana, która nakazuje przed wjazdem na ul. Komornicką ustąpić pierwszeństwa tym którzy jadą ul. Komornicką
Oczywiście jest też kilka znaków które zamydlają obraz ruchu na osiedlu...np znak "strefa zamieszkania" na ul. Książęcej, ale to jest długi temat...jeśli chodzi o parkowanie, to zgodnie z przepisami, na ul. Komornickiej można parkować (droga Gminna, poza strefą zamieszkania) ale należy zachować odpowiednią odległość przed skrzyżowaniem...a tego niestety niektórzy sąsiedzi nie respektują...ale od czego jest Straż Gminna i Policja?

do zbyszko

To niestety musze Ci powiedzieć, że akurat w tej kwestii niwiele wiesz. Po pierwsze nie ma żadnego przepisu, który regulowałby kwestie dotyczące tego, że droga krajowa ma pierwsześtwo przed wojewódzką, czy powiatową. To tylko mit z czasów PRLu. Mam też pytanie z jakiego to niby przepisu wynika nakaz ustąpienia pierwszeństwa wynikający z lini przerywane :))) właśnie z powodu praku znajomiści podstawowych przepisów drogowych dochodzi to różnych niebezpiecznych sytuacji. Proszę poczytaj trochę przepisy zanim zaczniesz powielać informacje skąś tam zasłyszane a z prawen nie mające za wiele wspólnego :)

Totalna bzdura....

Totalna bzdura....
Jakoś na skrzyżowaniach np dróg wojewódzkich z powiatowymi stoją znaki regulujące pierwszeństwo.
Skąd ktoś przyjezdny, z innego miasta, ma znać kategorie Komornickiej i jej bocznych.
A linie raz są, a raz nie. Jak spadnie śnieg i je zakryje to następuje zmiana pierwszeństwa...?!?!?

Strefa zamieszkania

Zawsze mi się wydawało, że ul. Komornicka podlega pod strefę zamieszkania d-40, tym samym obowiązuje na niej zakaz parkowania.

strefa zamieszkania

A przypadkiem na komornickiej nie obowiązuje strefa zamieszkania? Znak jest na pewno przy wjeździe na osiedle przy biedronce. Wówczas parkowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.

niekonsekwencja

Tak, ale od strony poznańskiej przed Orlenem, takiego znaku nie ma. Tutaj jest pole do popisu dla radnych. Tak czy siak skrzyżowania z Komornicką i pozostałe na osiedlu są równorzędne!

to jest niebezpieczne

Poczekajcie az sie zrobi cieplo i wszystkie dzieciaki wylegna na dwor.jak jakis dzieciak wyskoczy zza tak zaparkowanego auta to nawet 40/h bedzie zabojcze.jak dojdzie do tragedii to sie dopiero obudzicie ze to niebezpieczne.

to prawda

latem zeszłego roku jechałam tym osiedlem do dentysty.
i na jednym z takich skrzyżowań (nie była to Komornicja, tylko ktoras inna uliczka wewnątrz osiedla) wyskoczył mi " na czołówkę" dzieciak na rowerze.
bog ducha winny, bo nie mogł jechac swoim pasem - bo jakiś "geniusz" parkowania zaparkował swój samochód na pasie, przy samym skrzyżowaniu, tak więc każdy jadacy tam, żeby przejechac, musiał go ominąć i właśnie wyjechać na czołowkę, jadącemu z naprzeciwka (z widocznością zero).
na szczęscie i dzieciak wyjechał niezbyt szybko, i ja jechałam wolno, tak, że się zatrzymałam.

kodeks drogowy

Rozdział 3 Ruch pojazdów

Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

2) na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

3) na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów;

4) pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Na naszym osiedlu to ul. Komornicka jest drogą publiczna, te które należały kiedyś do Nickla są drogami wewnętrznymi/dojazdowymi...włączając się do ruchu na drogę publiczną (ul. Komornicką) musisz zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Oczywiście lepiej byłoby aby skrzyżowania były odpowiednio oznakowane, albo jeszcze lepiej aby ul. Komornicka była w trefie zamieszkania...ale nasz Wójt i urzędnicy obudzą się pewnie dopiero wtedy kiedy dojdzie do tragedii

Na osiedlu Nickla drogi

Na osiedlu Nickla drogi wewnętrzne chciano zrobić, ale na zeszłorocznym zebraniu drogowym zbojkotowano ten pomysł...

fakt

zgadza się. obowiązuje 40 km/h - inaczej nie miałyby racji bytu znaki ograniczające do 20 km/h. Jak rownież zasada pierwszeństwa z prawej strony . widać jednak, że ok 90% kierowców jeździ zgodnie z zasadą "mam pierwszeństwo bo jadę prosto " :). dlatego należy uważać , i tak robię mimo, że mam pierwszeństwo. :)
namalowane znaki P-14 nie wyznaczają pierwszeństwa tylko krawędź jezdni . aby mogły wyznaczać musiałyby występować razem ze znakami pionowymi, a tych nie ma.
jak przedmówca pisał byłaby to bzdura, gdyby od tego czy jest śnieg czy nie następowała i zależała zmiana pierwszeństwa .

chyba , że się mylę ... :)

Strefa zamieszkania ul. Książęca

To proszę Zbyszko wyjaśnij mi jak zachować się w tej sytuacji.
Z ul. Poznańskiej wjeżdżamy w ul. Książęcą, tutaj znak nas informuje, że wjeżdżamy w strefę zamieszkania.
Jadąc prosto trafiamy na ul. Komornicka, a tutaj na końcu ul. Książęcej nie ma znaku, ze kończy sie strefa zamieszkania.
Skręcając w prawo w ul. Komornicka jestesmy przekonani, ze obowiązuje zasada prawej ręki, więc jestesmy na drodze z pierwszeństwem przejazu.
Tutaj nic nie wskazuje, że Komornicka to droga publiczna z pierwszeństwem.

chyba nie

cytat\

Na naszym osiedlu to ul. Komornicka jest drogą publiczna, te które należały kiedyś do Nickla są drogami wewnętrznymi/dojazdowymi...włączając się do ruchu na drogę publiczną (ul. Komornicką) musisz zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
koniec cytatu \\\

szczerze wątpię , aby uczestnik ruchu miał za zadanie sprawdzić w dokumentacjach terenu , czy droga jest wewnętrzna, dojazdowa zanim gdziekolwiek pojedzie.
droga gruntowa- tak , droga wewęntrzna oznaczona znakami - tak - jednak tu nie mamy znaków

ale jestem pewien , że prawo o ruchu drogowym nie nakłada na któregokolwiek kierowcę, poruszającego się po Dąbrówce czy innej miejscowości obowiązek przestudiowania historii budowy i tego czy taka, czy inna droga była 10 lat temu gminna a inna była wtedy dojazdową .

Stosujemy sie do znaków bo nic nie określa pierwszeństwa na Komornickiej poza nielicznymi wyjątkami jak "koniec strefy ruchu" gdy wyjeżdza sie z Komornickiej 42 - wtedy nalezy ustąpic samochodom na Komorniciej w kazdym kierunku, jednak przy innych dobiegających ulicach takich znaków nie ma i obowiązuje prawo o ruchu drogowym a nie historyczne uwarunkowanie i czas powstawaniai dróg

moim zdaniem :)

kodeks drogowy

A na jakiej podstawie , jeśli drogi nie są oznakowane ul. Komornicka jest drogą publiczną?

Doszły mnie słuchy że mieszkańcy

Doszły mnie słuchy że mieszkańcy nie chcą aby uporządkować temat komornickiej jak nalezy. Bo wtedy by musieli zabrać swoje auta z ulicy. A to bez sensu bo niedługo wprowadzą się kolejni po drugiej stronie do nowych bloków nikla. I wtedy problem będzie jeszcze większy. Co na to miejscowi radni ja sie pytam??

Z punktu widzenia ul

Z punktu widzenia ul Cytrynowej w Skórzewie chyba lepiej jak auta są zaparkowane na ulicy. U nas jest 30km/h a służbówki latają przez garby 60tką aż idą iskry. Dodatkowo Ci kierowcy uważają że Cytrynowa jest główna i nie ustępują pierwszeństwa z prawej. Armagedon. Paradoksalnie dzięki zaparkowanym autom tworzą się szykany i ruch się uspokaja i z mojego punktu widzenia jest bezpieczniej.

Jadac ul. Komornicka

A co jesli jestem swiadomy ze ul. Komornicka to droga publiczna i ze np. Ul. Ksiazeca to droga wewnetrzna?
Jade sobie 40km/h ul. Komornicka od ul. Poznanskiej (zgodnie z przepisami) swiadomy ze pojazd z ul. Ksiazecej jest na drodze wewnetrznej wiec ja mam pierwszenstwo, aleeeee ten kierujacy z ul Ksiazecej mysli ze jest w strefie zamieszkania, gdzie obowiazuje pierwszenstwo „z prawej” jedzie jedzie i nagle dzwoooonnn...ale przeciez ten z prawej powinien go przepuscic....!!!! I kto ma racje? Ten nieswiadomy czy swiadomy ktora droga jest publiczna? Kiedy na polsacie opisywano podobny przypadek, kierowca jadacy droga wewnetrzna nie dostal nic od ubezpieczyciela bo powinien wiedziec na jakiej drodze sie znajduje...oczywiscie wina po stronie wlasciciela drogi czyli Gminy, od roku mamy nowa droge ale urzednicy do dzis nie potrafili odpowiednio oznaczyc skrzyzowan, tak to jest jak wybieramy Wojta ktory mieszka w Gminie Buk

O pierwszeństwie czy

O pierwszeństwie czy kategorii dróg stanowi ich oznakowanie, a nie potajemna wiedza, która, jak widać, może być nieprawdziwa - nasz wójt od początku swego wójtowania mieszka w gminie Komorniki....

Do ZBYSZKO

Jadc ulica Książecą masz znak D1 czyli droga z pierwszeństwem tak, więc nie ma znaczenia Twoja wiedza, liczy się oznakowanie a ono jednoznacznie wskazuje, że akurat Książeca ma pierwszeństwo jako główna. Znak jest na początku drogi po skręcie z Poznańskiej. Takiego znaku nie ma na pewno na Komornickiej przy wjeździe z Poznańskiej, nie wiem jak z drugiej strony.

Wojt

Wojt mieszka w gminie Komorniki? W informacji podanej przed wyborami podano, że mieszka w Dppiewcu

Darmowy remont

To zapraszam juu meen, jutro o 17, ja pojade sobie Ul. Komornicka (od Poznanskiej) a Ty wjedz z Ksiazecej w Komornicka, mam przod w skodzie do zrobienia, zrobie z Twojego OC (sprawcy)

Jadac ul. Komornicka nie mam obowiazku sprawdzac czy Wojt z Komornik/Buku czy z Dopiewa zapomnial Tobie postawic znaku!!!

Wójt nie zapomniał postawić

Wójt nie zapomniał postawić znaku...
Znak A7 stał kiedyś przy dojeździe Książęcą do Komornickiej i został zdjęty.

Przodu w skodzie nie naprawisz, co więcej - może będzie musiała postać trochę dłużej:

KK
Art. 298

§ 1. Kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

parking

Argument o braku miejsc do prakowania jest nieprawdziwy. Wszystkie parkingi wokoło mają wolne miejsca, tylko korzystając z nich, zamiast przejść 10 metrów, trzebaby przejśc 50 aby dotrzeć do domu... Lenistwo, a nie brak miejsc jest tutaj powodem. Drugi argument - o spowalnianiu ruchu. Od tego są progi zwalniające a nie auta zaprakowane na drodze gminnej. Trzeba być kompletnym ignorantem, albo leniwym mieszkańcem parkującym na komornickiem, żeby pochwalać tego typu zachowania.

Nic dodać, nic ująć!!

Nic dodać, nic ująć!!

Samochody jako progi zwalniające?

Samochody jako progi zwalniające? To idiotyczne tłumaczenie. Widać miejscowi radni popierają taką popelinę i ogólne lenistwo miejscowych. W ten sposób przyczyniają się do potęgowania ogólnego chaosu. Może byście się panowie Nnorom i Kołodziejczyk w końcu czymś zajęli pożytecznym i zrobili z tym porządek? Przecież tam mieszkacie. Za trudne czy jak?

Tak można mówić jak się

Tak można mówić jak się czegoś nie doświadczy.
Mieszkam przy Cytrynowej w Skórzewie.
Jak parkowałem wzdłuż ulicy był spokój. Teraz parkuję na podjeździe. Przed domem mam garb. Na ulicy ograniczenie do 30km/h. Auta przelatują chodnikiem żeby ominąć garb lekko 60km/h.
Tak zdecydowanie samochody jako progi zwalniające...

Postawcie słupek na chodniku

Postawcie słupek na chodniku i problem omijania zniknie ;)

Takie rzeczy przeszkadzają

Takie rzeczy przeszkadzają właścicielom posesji przy parkowaniu. Tegu typu rozwiązania nie są moim zdaniem najlepsze. Powinno się ludzi edukować i/albo dużo wyżej karać...

A propos

Na marginesie pragnę przypomnieć, że 17 września 2018 r. w szkole przy Malinowej odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu oznakowania tego terenu (link). Nie wiem czy to była kwestia okresu przedwyborczego, czy też tradycyjnie niskiego zainteresowania społecznego tematem, ale na spotkaniu była garstka ludzi. Także pomstowanie na takie czy inne oznakowanie post factum oczywiście nie jest w żaden sposób zabronione, ale wydaje się nieco dziwne. W każdym razie moja opinia jest taka, że jeśli na osiedlu Nickla na jeden lokal mieszkalny przypada 1,5 miejsca parkingowego (albo mniej - niech ktoś mnie poprawi) no to problem jest w zasadzie permanentny i nierozwiązywalny. Chyba, że ktoś z dobroci serca zakupi kawał ziemi i zbuduje parking wielokondygnacyjny. I jeszcze na tym zarobi 😄

PS. Jeśli już teraz ktoś twierdzi, że parkowanie na jednym pasie jest sporym problemem, to w takim razie co będzie w nieodległej przyszłości czyli wtedy, gdy widoczne poniżej niezabudowane działki pokryją się kolejnymi "czerwonymi kształtami", czyli wtedy gdy powstaną kolejne bloki i zapełnią się one mieszkańcami.

do pawełek

Wtedy będzie można wyjść z propozycją amknięcia dla ruchu Komornickiej z jednej i drugij strony i stworzenia tam parkingu :) Osoby, którym przeszkadzają parkujące tam obecnie samochody z oczywistych względów przestały by przeszkadzać a osoby parkujące mogłyby nadal parkować tym razem na "PARKINGU KOMORNICKA" :)

Wtedy robi się kolejno ulice

Wtedy robi się kolejno ulice jednokierunkowe Kolejową, Berłową i Komornicką :)

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.