Boisko

Czy ktoś się orientuje dlaczego boisko z bieżnią jest zamykane na weekend ?

Problem, ale czy na pewno?

Teren, na którym jest boisko jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i oznaczony jest jako Uo (tereny usług oświaty). Przedmiotowy plan został uchwalony w formie Uchwały nr XXXIII/283/01 z 2001-02-12. Czyli ponad siedemnaście lat temu. A zatem - dla jeszcze bardziej jasnego przekazu - plan uchwalony został wtedy, gdy obok nie było żadnej zabudowy. Można więc powiedzieć, że (to się nie spodoba wszelkim krytykom planowania w gminie) całkiem wcześnie lokalny samorząd zabezpieczył grunt na cele szkolne. I to mimo faktu, że w roku 2001 pewnie nikt nie zakładał jeszcze takiego boomu na rozbudowę bazy oświatowej. Niebywała historia :)

OK mija sobie ponad 17 lat, deweloper zabudowuje wszystko co możliwe, a klienci kupują swoje szczęście w postaci domków na osiedlu. Część z nich styka się z działką gminną publiczną oświatową. Podobnie jak dla niektórych odkryciem po zakupie nieruchomości była rampa w Palędziu (cytat: Przy zakupie domu deweloper nie informował nas o tej rampie), tak dla innych szokiem był fakt, że obok nowej szkoły pojawiło się boisko. A na boisku dzieci albo inni użytkownicy. A skoro dzieci, piłka i ruch na świeżym powietrzu, to również hałas. Co gorsza: oświetlenie w porach wieczorowych. Czyli znowu konflikt: jak żyć?

Niewątpliwie temat tzw. uciążliwości boiska w Dąbrówce będzie przed wyborami szerzej omawiany i zapewne powróci jak bumerang ze zdwojoną siłą. CDN.

Tymczasem w ramach uzupełnienia tematu, umieszczam poniżej screen z urzędowej mapki gminnej (dopiewo.e-mapa.net), gdzie każdy zainteresowany w każdej chwili może sprawdzić bez wychodzenia w domu, jakie to "uciążliwości" są w danej okolicy.

Nic dodać, nic ująć!!

Nic dodać, nic ująć!!

Ewidentny problem, ale przez kogo wykreowany ?

Wygląda na to, że albo ktoś kłamie albo z premedytacją próbuje wybielić Urząd Gminy i Lineę za powstanie boiska w takiej formie i emitowanych przez nie uciążliwości. Jednocześnie próbuje zrzucić winę na oszukanych mieszkańców. Bardzo ciekawe komu na tym zależy ?
Po pierwsze deweloper wprowadził mieszkańców w błąd przedstawiając im zupełnie inny projekt tego co ma się znaleźć w ich sąsiedztwie. Wg przedstawionego przez Lineę projektu na działce 19/1 miało znaleźć się przedszkole z placem zabaw po przeciwnej stronie budynku. Dodatkowo oddalenie od przyległych posesji oraz kształt budynku ograniczały by immisje do zera. Nie mówiąc już o czasie funkcjonowania przedszkola, a więc tylko w dni powszednie i to do określonej godziny.
Poniżej linki do projektu:
https://zapodaj.net/9bc06d09222a9.png.html
https://zapodaj.net/5cecb904d475e.jpg.html
https://zapodaj.net/123286674c985.jpg.html
https://zapodaj.net/4410d350ec763.jpg.html

Po drugie przywołana powyżej uchwała zawiera bardzo ważny punkt 2 w §14 przepisów szczegółowych, który mówi:
"Na terenach objętych zmianą planów zakazuje się lokalizowania obiektów mogących stan środowiska jeśli uciążliwości z nimi związane przenikają na teren nieruchomości należących do osób trzecich i są w konflikcie z obecną i planowaną funkcją tych nieruchomości".

Podsumowując, jedni bardzo chcieli sprzedać a drudzy kompletnie nie przejmowali się zapisami Uchwały, którą sami stworzyli.

Brak świadomości nabywców

Poniżej linki do projektu:

Hmm projektu? Ja tu projektu nie widzę. Widzę koncepcję zagospodarowania, a ta - jak każdy w tej gminie chyba już wie - potrafi zmieniać się w czasie w zależności od zmian np. demograficznych. Nie tylko deweloperzy mają koncepcje. Zwykli inwestorzy także. Koncepcje mają także instytucje publiczne, np. gmina Dopiewo. Jedną z koncepcji poprzedniej pani wójt w tej gminie był Ratusz w Dopiewie, czy też dworzec przesiadkowy w Skórzewie. Gdzieś przewinęła się nawet koncepcja mikro-baseniku w Dąbrówce. I tu ponownie: to były tylko koncepcje, a nie projekty.

Jednocześnie próbuje zrzucić winę na oszukanych mieszkańców

Wg mojego rozumowania to jednak główna wina leży po stronie mieszkańców, gdyż niezbyt wnikliwie przeanalizowali otoczenie przyszłego mieszkania, a ponadto ślepo zawierzyli ogólnym koncepcjom w kolorowym folderze. Ja bez dwóch zdań bym nie podejmował decyzji na podstawie takich ogólnych koncepcji, stąd najwyraźniej zupełnie odmienny punkt widzenia w tej sprawie.

Inny temat to fakt wspomnianych immisji czy uciążliwości. Dla mnie zupełnie zrozumiałe i absolutnie logiczne jest, że skoro czarno na białym widać, że wieś Dąbrówka będzie przyrastać w zakresie liczby ludności, to dużo też będzie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. To, że szkoła podstawowa w pierwotnym kształcie jest za mała wiadomo było już po pierwszym dzwonku 1 września 2012 r. Rozbudowa była nieuchronna i wyczekiwana przez mieszkańców, a teren od dawna zarezerwowany w dokumentach planistycznych.

Próba uniemożliwienia korzystania z obiektów publicznych, które powstały z podatków wszystkich podatników, uważam za co najmniej egocentryczne. Fakt podjęcia decyzji o kupnie mieszkania pominąwszy obiektywne przesłanki i obwinianie post factum wszystkich dookoła z pominięciem samego siebie, także uważam za słaby pomysł. Skoro jednak mleko się rozlało to zamiast nad nim płakać i machać szabelką można spróbować te tematy załatwić nieco inaczej, ale to wymaga z pewnością pójścia na jakiś kompromis. No chyba, że celem grupki osób z ul. Cisowej jest całkowite zamknięcie boiska za wszelką cenę, nie zważając na okoliczności.

Tendencyjność

Licząc na konstruktywną dyskusję, mocno się przeliczyłem. To w jaki sposób potraktowałeś moje powyższe argumenty rzuca dość konkretne światło na wcześniej przygotowany scenariusz tego tematu. Myślę, że osoby tu wchodzące zauważą to bez dalszego tłumaczenia co mam na myśli. Serdecznie Cię pozdrawiam i byłbym wdzięczny gdybyś nie odpisywał na ten post. Bez odbioru.

Słabe argumenty

To w jaki sposób potraktowałeś moje powyższe argumenty

Nie musisz się ze mną zgadzać i nie widzę w tym problemu. Nie ma co się obrażać, ale jasno powtórzę: według mnie argumenty strony protestującej są zwyczajnie słabe. Gdyby kierować się podobną argumentacją w innych sprawach gminnych, to grozi nam całkowity chaos.

Szok i niedowierzanie

Szok i niedowierzanie jacy mieszkańcy zasiedlają tę część gminy. Lem miał rację: "Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie żyje tylu idiotów".

Hałas

Rozumiem, że według Pana, Panie"Pawle", ludzie przedstawiający hałas z obwodnicy czy rampy, też mogą stworzyć chaos i też mają słabe argumenty. A ekrany dźwiękochłonne postawiono dla parady przy nowej drodze na pkp. Chyba wszyscy mamy urojenia. Z tego co mi wiadomo hałas przy boisku przekroczony jest 5-cio krotnie. Poza tym myślę, że w każdej z wyżej wymienionych źródeł hałasu istnieje możliwość ustalenia kompromisu i racjonalne działanie a nie umniejszanie problemu. Pozdrawiam.

Argumenty cd.

ludzie przedstawiający hałas z obwodnicy czy rampy, też mogą stworzyć chaos i też mają słabe argumenty

Nie rozumiem powyższego zdania. W każdym razie mówiąc o słabych argumentach przeciwko deweloperowi czy gminie mam na myśli fakt, że niektórzy kupujący nieruchomość nie sprawdzają dostatecznie dobrze otoczenia przyszego mieszkania, co jest dla mnie niezrozumiałe i zgubne - jak widać i słychać - w skutkach. Co zaś tyczy chaosu, to dla jasności opiszę to innymi słowy. Gdyby w sytuacji jak tu z boiskiem albo ze wspomnianą rampą, w efekcie "zaskoczenia" i "nieplanowanego dyskomfortu" mieszkańców zaczęto zamykać boiska, szkoły, przedszkola czy likwidować rampy, to wówczas mielibyśmy do czynienia z chaosem.

Z tego co mi wiadomo hałas przy boisku przekroczony jest 5-cio krotnie.

Przydałoby się jakieś źródło i metodologia badania.

Czy ktoś wspomniał o

Czy ktoś wspomniał o zamykaniu czegokolwiek? Ja wspomniałam o rozmowie i kompromisie. Uważam, że zawsze można się dogadać- wystarczy chcieć!
😊

Kompromis czy walka?

Uważam, że zawsze można się dogadać- wystarczy chcieć!

Zgadzam się. Tyle, że szczegóły tzw. "problemu z ul. Cisowej" wykraczają znacznie dalej niż chęć rozmowy czy skłonność do kompromisu. Jak znajdę więcej czasu to postaram się naświetlić problem z szerszej perspektywy. W międzyczasie gdyby można coś więcej o wynikach pomiaru hałasu, to będę wdzięczny.

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.