Obietnice wyborcze - propozycje

Proponuje pomóc kandydatom i podrzucić im kilka tematów które powinni poruszyć w swoich kampaniach. Może oprócz plakatów z pięknymi zdjęciami i wydumanymi hasłami pojawią się konkretne obietnice i propozycje. Poniżej kilka moich przemyśleń dotyczących Dąbrówki i nie tylko - komentarze kandydatów mile widziane.
1. Przeniesienie lub wyciszenie rampy kolejowej przy stacji w Palędziu . Wraz z powstawaniem nowych mieszkań zmienia się charakter miejscowości i jest konieczne przeniesienie uciążliwej infrastruktury po za centrum. Czy rozważano budowę nowej bocznicy np w okolicach oczyszczalni i betoniarni ? Przygotowanie tam terenów inwestycyjnych i doprowadzenie bocznicy kolejowej mogłoby przyciągnąć poważnego inwestora. Dopiewo nie może sobie pozwolić na niewykorzystanie takiego atutu jak położenie przy jednym z największych węzłów drogowych w kraju. Dodatkowa bocznica od trasy Warszawa-Berlin mogłaby być decydującym argumentem dla inwestorów. Tymczasowo proponuje wyciszenie istniejącej rampy . Ekrany które powstały w ramach budowy węzła przesiadkowego trochę pomagają . Proponuje dobudowanie takich po obu stronach torów kolejowych wzdłuż całej rampy .
2. Droga wzdłuż torów odcinek do S11 - jakie są plany i perspektywy ? Czy istnieje jakiś plan jej wykonania ?
3. Remont ulicy Poznańskiej od przejazdu kolejowego do S11 - jakie są przewidywania co odo terminu realizacji . Czy było rozważane zamknięcie przejazdu kolejowego dla ruchu samochodowego po remoncie i wybudowaniu drogi wzdłuż torów ? Ograniczyłoby to ruch tranzytowy
4. Ekrany akustyczne wzdłuż S11 - hałas z ekspresówki jest coraz mocniej dokuczliwy , szczególnie w nocy ekrany powinny pomóc

Puste hasła

Wszystkie te propozycje/hasła są poza zasięgiem radnych gminnych. Nowa bocznica polegała by na rozmontowaniu całego układu torów i rozjazdów z Palędzia i przeniesienia w gołe pole. Mrzonki.

Obietnice wyborcze

Wystarczy zajrzeć do wrześniowego Pulsu Gminy.
Mamy pięknie wyszczególnionych wszystkich kandydatów na radnych oraz ich obietnice.
Mamy takie przykłady jak: bezpieczeństwo mieszkańców,nowe drogi ,przejście podziemne do dworca,bezpieczne drogi do szkół itd.itp.
Mamy podane wszystkie hasła w które mało kto już wierzy.
Drodzy kandydaci a może jakieś bardziej doprecyzowane Wasze plany?
Jakie bezpieczeństwo?,jakiś konkretny pomysł może.Jakie bezpieczne drogi?,którędy poprowadzone i kiedy jakikolwiek termin realizacji.Przejście pod torami,kiedy i za jakie środki?

2000+ na drugą żonę

Ja wiem, że w kampaniach wyborczych tematy merytoryczne to rzeczy, która przebijają się do świadomości wyborców zdecydowanie najrzadziej. Mimo wszystko zachęcam zajrzeć do dokumentu zwanego WPF (wieloletnia prognoza finansowa - link), zwłaszcza w załącznik nr 1 i dalej rubrykę 2.2 wydatki majątkowe oraz 5.1 spłaty rat kapitałowych, oraz koniecznie w załącznik nr 2 w zakresie limitów na poszczególne lata. Wiem, że wymaga to chwilę czasu i jest bardziej absorbujące niż ekscytacja chwytliwymi hasłami, ale mimo wszystko warto.

Poza uwarunkowaniami finansowymi to aby hasła wyborcze miały jakiekolwiek pokrycie, muszą być spełnione jeszcze kryteria ogólnej realności ich wykonania - głównie w zakresie formalno-prawnym oraz technicznym. To już materia bardziej skomplikowana i każdorazowo inna w zależności od danego zadania.

Niemniej w zakresie pojawiających się tu i ówdzie propozycji, haseł i obietnic widać zazwyczaj bardzo duże rozminięcie się z realiami. Wiele propozycji jest teoretycznie możliwa do wykonania, ale mało realna z obiektywnych przesłanek. Czy brak realności wynika z braku wiedzy, czy też jest celowym mydleniem oczu - różnie to bywa. Wydaje mi się jednak, że głównie wchodzi w grę to drugie.

Aby nie zanudzać to zatrzymam się na istotnie fascynującej propozycji pt. "Przeniesienie rampy kolejowej". Zakładam, że jest to technicznie możliwe, co do finansów nie mam pojęcia ile to może kosztować jeśli chodzi budżet gminy, mimo że gmina co do zasady z rampą nie ma nic wspólnego. Niemniej bardzo proszę kogoś zorientowanego o informację, czy gdzieś w kraju nastapiło przeniesienie rampy kolejowej w gminie, gdzie wskutek gwałtownej suburbanizacji, a dalej wobec dyskomfortu wprowadzających się mieszkańców nastąpiło skuteczne działanie samorządu w kontekście udanego przeniesienia rampy przez zupełnie inne podmioty, które mają takie władztwo.

Co do samych haseł, to chyba nie ma granic absurdu jeśli chodzi o ich treść. Równie dobrze może wyglądać to mniej więcej tak:

Obietnice wyborcze

proponuje aby kandydaci na radnych doprowadzili tramwaj do Dąbrówki/z zajezdną w Palędziu za rampą kolejową . Tramwaj mógłby objeżdżać Skórzewo, Dąbrowę, Zakrzewo.

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.