Przejazd w Palędziu w świetle nowych połączeń PKM

Temat zamkniętego przejazdu w Palędziu jest chyba każdemu bliski. W godzinach największego tłoku komunikacyjnego jest on częściej zamknięty niż otwarty. W związku z tym zapytałem się inicjatora nowych połączeń kolejowych, jakie obok zwiększenia ruchu kolejowego planowane są inwestycje w zakresie udrożnienia ruchu poprzecznego.

Treść mojego wniosku do Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu:

Informacja o częstszych kursach PKM bardzo cieszy (wespół z nowymi węzłami przesiadkowymi) i jest to niezaprzeczalnie sukces samorządu. Niemniej otwarta nadal kwestia to ogromny problem z ruchem pojazdów tam, gdzie są tradycyjne przejazdy kolejowe. Mowa tu o już obecnie niemal bez przerwy zamykanym w godzinach szczytu przejeździe w Palędziu, w ciągu drogi powiatowej 2401P.

Ten konkretny przejazd jest zamykany zdalnie przez pracownika PKP PLK S.A. w Opalenicy i to m.in. powoduje, że przejazd jest zamykany nieco wcześniej i otwierany nieco później niż to bywa na przejazdach, gdzie otwieraniem/zamykaniem zajmuje się dróżnik zlokalizowany bezpośrednio przy rogatkach. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że w Palędziu jest zlokalizowana bocznica kolejowa, w ostatnich latach używana znacznie intensywniej niż w latach wcześniejszych. Żeby było jeszcze mało, droga powiatowa 2401P obsługuje nie tylko ogromny ruch wewnętrzny samej gminy Dopiewo i gmin ościennych, ale także jest ważnym łącznikiem pomiędzy DK5 w Stęszewie z węzłem na S11 w Dąbrówce.

Te wszystkie i wiele innych aspektów powoduje, że przed przejazdem w Palędziu i Dąbrówce tworzą się coraz większe kolejki pojazdów. Co warte podkreślenia, częste zamykanie przejazdu w Palędziu powoduje już teraz bardzo niebezpieczne długie kolejki na drodze ekspresowej S11, tuż przed zjazdem Dąbrówka. Warto mieć na uwadze, że od strony Dąbrówki tuż przy przejeździe znajduje się kaplica (nowy kościół wkrótce) a przede wszystkim szkoła podstawowa (obecnie już ponad 600 uczniów, w prognozach jeszcze więcej). Wokół szkoły i kościoła, siłą rzeczy ruch pojazdów jest szczególnie zagęszczony.

Dokładając do tego częstsze kursowanie PKM rodzi się uzasadniona obawa, że przejazd będzie jeszcze częściej zamknięty, co doprowadzi do pogłębienia i tak sporego paraliżu komunikacyjnego w tej części gminy.

W związku z powyższym moje pytanie brzmi: jakie rozwiązania prowadzą równolegle do PKM władze województwa, we współpracy z powiatem i gminami pod kątem przygotowania się na pesymistyczny wariant, w którym ruch pojazdów samochodowych drogą powiatową 2401P przez Gołuski, Palędzie, Dąbrówkę zostanie zupełnie sparaliżowany.

Do potencjalnych rozwiązań - z mojej perspektywy - należą w szczególności:
- droga wzdłuż torów w stronę Junikowa,
- kładka dla pieszych nad torami,
- przedłużenie przejścia podziemnego na stacji PKP Palędzie w stronę wsi i ul. Nowej,
- budowa nowych dróg zbiorczych, odciążających jedyną główną arterię tj. drogę 2401P prowadzącą do węzła na S11.

Otrzymana odpowiedź:

W odpowiedzi na wniosek [...] uprzejmie informuję, iż na mocy podpisanych w ostatnim czasie umów uruchomione zostaną, począwszy od dnia 10 czerwca 2018 r., połączenia na czterech pierwszych liniach kolejowych realizowane w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Podstawowym kryterium uwzględnianym przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunków, w których rozpoczną się przewozy PKM był stan techniczny linii kolejowych. Wybrane zostały te linie na których zakończony został proces inwestycyjny, a ich przepustowość pozwala na uruchomienie dodatkowych pociągów, ze szczególnym uwzględnieniem szczytów komunikacyjnych. Docelowo układ PKM funkcjonować będzie na wszystkich dziewięciu liniach wychodzących z Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Oczywiście mamy świadomość, że sukcesywne uruchamianie przewozów w ramach PKM może, szczególnie w aglomeracji poznańskiej, powodować dodatkowe utrudnienia na skrzyżowaniach z drogami publicznymi. Zarządcą infrastruktury jest Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która w oparciu o obowiązujące przepisy podejmować powinna działania minimalizujące negatywne skutki dla uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to także opisywanego przejazdu w Palędziu. W tym konkretnym przypadku za jego obsługę odpowiada PKP PLK S.A. Zakład linii Kolejowych w Poznaniu i w naszej ocenie powinien być głównym adresatem przedmiotowej korespondencji. Należy wskazać jednak, że docelowym rozwiązaniem dla wszystkich tego typu przypadków powinna być realizacja skrzyżowań bezkolizyjnych. Samorząd Województwa widzi pilną potrzebę działań w tym kierunku, co wielokrotnie podkreślane było w rozmowach z PKP PLK S.A. Także w ramach prowadzonej w ostatnim czasie korespondencji z Zarządem PKP PLK S.A. w sprawie inwestycji infrastrukturalnych w perspektywie 2021-2027 Samorząd Województwa Wielkopolskiego wskazał potrzebę realizacji programu likwidacji skrzyżowań linii kolejowych z drogami publicznymi w obszarze funkcjonowania PKM, jako miejsc newralgicznych, które w znacznym stopniu utrudniają komunikację w Poznaniu i Aglomeracji.

Wniosek: analizą objęto głównie przepustowość linii kolejowej i jej zdolność do obsługi nowych połączeń. Natomiast kwestie ruchu pojazdów innych niż pociągi pozostawiono... PKP PLK S.A. Proponuje się bowiem likwidację skrzyżowań kolejowych w miejscach newralgicznych. Nie wiadomo czy można się już śmiać czy płakać czytając takie opowieści.

Kamienie na torach

I jeszcze taki mały offtop ale nadal zostajemy na torach. Wczoraj znowu pociągi miały lekką obsuwę bo jakaś dzieciarnia ustawiała kamienie na torach i chowała się za skarpami ziemi powstałymi przy budowie DWT. Temat nie jest nowy bo powtarza się cyklicznie, zresztą co jakiś czas o rozsądek apelują nauczyciele z pobliskiej szkoły. Także rodzicom, których dzieci spędzają popołudnia na zabawie na torach polecam przeprowadzenie rozmów instruktażowych. Już pomijając temat paraliżowania ruchu kolejowego, to takie akcje są zwyczajnie głupie i przede wszystkim niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Brawo Pawelek

Brawo za pismo. Super sprawa. Czyli wiemy już, że mają gdzieś mieszkańców gminy Dopiewo jeżdżących autami. PKP nic nie zrobi żeby usprawnić przejazd aut przez przejazd w Palędziu. Szkoda! Propozycja dla mieszkańców z przymrużeniem oka :) : jeżeli ma ktoś stare opony to niech przyniesie na przejazd kolejowy i je podpalimy jak Górnicy. Może wtedy nas wysłuchaja.
Droga wzdłuż torów nic nie da m.in. mieszkańcom Palędzia ponieważ najpierw muszą przejechać przejazd kolejowy, który ciągle będzie zamknięty przez drużnika z Opalenicy. Wiaduktu nie zrobią, tunelu dla aut też.
W innych postach ludzie pytają czy warto kupić mieszkanie tutaj :) developer zachęca bo to kasa dla niego, ale jak już się ludzie wprowadzą i zobaczą te utrudnienia to będą pod nosem marudzić.

Moje pytanie do wszystkich, którzy to czytają : co zrobić żeby było dla nas lepiej? Droga wzdłuż torów nic nie da bo przejazd będzie ciągle zamknięty. Wiadukt może wybudują na Leśnej tam jest więcej miejsca niż przy kościele.

Jak żyć?

Moje pytanie do wszystkich, którzy to czytają : co zrobić żeby było dla nas lepiej?

To że odcinek DWT niewiele wniesie (globalnie rzecz biorąc), podobnie jak nowe rondo to wiadomo. Palenie opon też nic nie da. Co pozostaje? Przesiąść się na rower i/lub pociąg. Nic innego nie pomoże w najbliższym czasie.

Protip dla niepoprawnych optymistów chcących startować w wyborach samorządowych: obiecajcie poprawę sytuacji w postaci budowy tunelu, wiaduktu oraz kładki dla pieszych plus "jakiejś nowej drogi". To wystarczy do zwycięstwa ;)

Lokalne władze czekają na

Lokalne władze czekają na rozwój sytuacji po oddaniu południowej części zachodniej obwodnicy. Myślę że oczywistym będzie że ruch wtedy się zmniejszy znacznie. Po uruchomieniu połączeń kolejowych pewnie sytuacja wróci do stanu obecnego czyli sytuacji i tak złej. Wtedy okaże się to co wszyscy już wiedzieli że potrzebny jest wiadukt z być może nawet obwodnicą Palędzia i Dąbrówki ale to wydarzy się za jakieś 10 lat...
A lokalni deweloperzy problemu nie widzą i zachwalają idealnie skomunikowaną lokalizację pokazując zdjęcia z lotu ptaka pustego ronda przy obwodnicy...

Przejazd Palędzie cd.

W uzupełnieniu do początkowego posta, wrzucam jeszcze info otrzymane z PKP PLK SA.

Przejcie

a Czy chociaż od strony Palędzie będzie możliwe przeście na perony?

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.