Szybka jazda rano i wieczorami ul. Poznańską Dąbrówka

Witam.
Sąsiedzi bardzo Proszę o zachowanie ciszy nocnej poprzez wolniejszą jazdę ul. Poznańską przez Dąbrówkę. Rozumiem, że każdy się spieszy ale tu jest ograniczenie do 40km/h.

Vmax

W nocy się spieszą o 3 nad ranem ?

Proponuję przejść się ul.

Proponuję przejść się ul. Komornicką!!!
Niestety projektant w/w drogi preferuje najwyraźniej szybką jazdę...!!

Komornicka

Ostatnio tam jechałem rowerem. Mimo strefy zamieszkania ulica zamieniona w parking. Do tego miejscowi pędzący na złamanie karku - nie wiem czy tak się spieszą na stygnącą zupę czy co? Rzeczywiście szok i niedowierzanie skąd tyle słomy w butach w tym miejscu. Ale to pewnie wina projektanta, że tego nie przewidział :-)

strefa zamieszkania/oznakowanie osiedla

Dobre pytanie, czy na Komornickiej jest strefa zamieszkania? Wjeżdżając z Poznańskiej nie ma żadnego znaku informującego o strefie, jest on za to postawiony z przeciwnej strony. Straż gminna więc będzie bezradna, formalnie można tam parkować (łatwo się obronić).

W ogóle w tej części osiedla jest kilka kwiatków z oznakowaniem, np. :
- droga jednokierunkowa przy Orlenie (znak tylko od strony Poznańskiej, od Biedronki nie ma zakazu)
- droga z pierwszeństwem na Dworskiej przed Pałacową, na Królewskiej z Rycerską w teorii jest dalej pierwszeństwo. Od Rycerskiej brak znaku ustąp, wygląda jak skrzyżowanie równorzędne.

pierwszeństwo

Skrzyżowanie Królewskiej z Rycerską jest równorzędne nie tylko w teori. Przed skrzyżowaniem ani na Królewskiej, ani na Rycerskiej nie ma oznaczeń a co za tym idzie działa zasada "prawa wolna".

Właśnie o to chodzi, że

Właśnie o to chodzi, że skrzyżowanie wcześniej stoi znak droga z pierwszeństwem, który według przepisów, jak nie jest odwołany, to obowiązuje dalej. Zgadzam się, że wyjeżdżając z Rycerskiej można się czuć jak na skrzyżowaniu równorzędnym. Tak samo jak jadąc Królewską można się czuć jak na głównej. W razie stłuczki winę pewnie ponosi zarządca drogi.

Z tego co pamiętam znak stoi

Z tego co pamiętam znak stoi przed skrzyżowaniem Dworskiej z Pałacową co oznacza, że za skrzyżowaniem przestaje on obowiązywać.

Odsyłam do omówienia drogi z

Odsyłam do omówienia drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Nie mam problemu, żeby to było skrzyżowanie równorzędne (jak i wiele innych na osiedlu), chodzi tylko o uporządkowanie oznakowania. Tutaj przed skrzyżowaniem Królewska/Rycerska powinno być odwołanie pierwszeństwa albo na Rycerskiej znak ustąp.

Racja. :/ Dzisiaj właśnie o

Racja. :/ Dzisiaj właśnie o mało co, byłbym świadkiem stłuczki! Auto jadące ul. Książęcą wjechało prawie na wprost auta jadącego z dużą prędkością ul. Komornicką... i też myślałem, że jakiś idiota! Ale na ul. Książecej przy zbiegu w/w ulic, faktycznie nie ma żadnego znaku!!!
A co do parkowania na Komornickiej.. no cóż!
Po pierwsze mogliby zrobić zatoczki, które w perspektywie kolejnych osiedli i setek aut, usprawniłyby przejazd w/w ulicą... (w miejscu wysypanej pseudo ziemi), a parkowałbym sam w tym przypadku, bo to akurat spowalnia pędzących idiotów!!
A po drugie, ul. "nowa" Komornicka ma jakoś ponad 1 km długości, a rozmieszczenie progów daje wiele do życzenia! 3 progi rozmieszczone są na odcinku jakiś ~150-200m, a kolejny 4-ty dopiero po ok. ~500-600m...
Wniosek = 0,5 km gaz do dechy!! ://

Rozum

a kolejny 4-ty dopiero po ok. ~500-600m...

A co na to rozum? Czy tylko progi co 100m są w stanie wpłynąć na odpowiednią prędkość? Czy kierowcy tam jeżdżący nie posiadają rozumu i wobec braku progów muszą cisnąć gaz do dechy?

czy kierowcy tam jeżdżący nie posiadają rozumu

No właśnie wychodzi na to, że nie posiadają i często sa to mieszkańcy. Mieszkam na Komornickiej i często widzę rano osoby wiozące dzieci w fotelikach (często mamy) i jadące zdecydowanie za szybko. Przy okazji "pozdrawiam" też Pana z SUVa Jaguara, który ograniczeniami na pewno się nie przejmuje a na Komornickiej mieszka.

Sąsiedzi

"pozdrawiam" też Pana z SUVa Jaguara, który ograniczeniami na pewno się nie przejmuje a na Komornickiej mieszka

Tak podobna historia powtarza się niemal wszędzie, czyli czy to droga utwardzona czy nie, to wszelkie uciążliwości wynikające z bezmyślnej jazdy "ile fabryka dała" są spowodowane takim a nie innym podejściem wielu mieszkańców tam mieszkających. Osobiście nie uważam, że warto uszczuplać skromny budżet inwestycyjny gminy tylko dlatego, że wielu osobom brakuje rozumu.

Progi, szykany, kamery, radary, nasyłanie straży gminnej/policji? Po co, przecież wystarczy empatia i rozum. Nie zamieniajmy się państwo policyjne, lepiej zaiwnestować w zdrowy rozsądek.

Komornicka cd.

Tak to mniej więcej sobie wyobrażałem jeszcze zanim powstała koncepcja budowy Komornickiej. Otóż największym problemem tej części Dąbrówki jest brak miejsc parkingowych. Mieszkańcy tego terenu są niestety ofiarą faktu, że lwia część tego osiedla powstała w oparciu o warunki zabudowy. Tym samym nie są zabiezpieczone w przepisach odpowiednie ilości miejsc parkingowych. Dlatego jest jak jest. Jedynie ostatnia, obecnie budowana część powstaje w oparciu o zapis taki jak niżej:

Dla terenów 1MW, 2MW ustala się następujące parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu: [...] 18) lokalizację miejsc postojowych dla samochodów osobowych w ilości minimum 2 miejsca na każdy lokal mieszkalny na terenie działki lub na terenie dla którego inwestor posiada tytuł prawny w granicach planu;

To jest fragment z Uchwały Nr XXI/297/16 (link).

Zaniedbania urbanizacyjne odbijają się czkawką zwykle po kilku(nastu) latach. Prawdziwa czkawka w Dąbrówce to jednak dopiero nadejdzie.

Ktoś zapyta o rozwiązanie... Niestety nie ma obecnie żadnego. Pozostają półśrodki, czyli np. setki znaków, mandaty, zakazy, nakazy, karne kutasy, foteczki w stylu "mistrz parkowania" oraz obowiązkowe litanie na fejsbuczku. Był ktoś na niedawnych targach mieszkaniowych w Poznaniu? Tłumy sakramenckie, piękne oferty. Nic tylko kupować! ;-)

Rozum

...najpierw trzeba mieć choć trochę rozumu!, żeby w ogóle można by było do niego dotrzeć...
Niestety albo stety, tylko fizyczne postawienie przeszkody, jest w tym przypadku zatrzymać potencjalnego bez mózgowego kierowcę!!

Miejsca do zaparkowania są,

Miejsca do zaparkowania są, ale służą jako przechowalnie klamotów.
W większości garaży widać rowery, kosiarki, meble ogrodowe, kartony itp
A do parkowania, zgodnie z tabliczkami pod znakami, mieszkańcy Komornickiej mają ulicę Zamkową.
Poza tym brak miejsc nie upoważnia do stawania gdzie popadnie, bez wyobraźni.
Jakoś ludzie mieszkający np na św. Marcinie parkują na innych ulicach, a nie przy drzwiach.

Wirtualne miejsca?

Miejsca do zaparkowania są

Kiedyś gdzieś widziałem analizę osiedla (chyba) podwarszawskiego, które zbudowane zostało w oparciu o dość precyzyjny mpzp. O ile pamiętam, zapis był tam wtedy taki, że na lokal mieszkalny musi przypadać 1,5 miejsca parkingowego. Po dokładnym przeanalizowaniu osiedla wyszło jednak, że na każdy lokal mieszkalny realnie przypada poniżej 1 miejsca parkingowego. Do tego w ramach osiedla pojawiły się różne punkty usługowe, handlowe. A przecież każdy z nas co jakiś czas przyjmuje gości z zewnątrz. Tym samym życie na wspomnianym osiedlu, w kontekście parkowania, to istna gehenna.

Mając to na uwadze ciekaw jestem jak to wygląda w okolicach Komornickiej. Bo skoro auta stoją rządkiem na całym jednym pasie Komornickiej, to chyba jednak coś jest nie tak z miejscami do parkowania albo z parkującymi.

Bo skoro auta stoją rządkiem na całym jednym pasie Komornickiej

Samochody stoją na Komornickiej bez względu na porę dnia, głównie z uwagi na wygodę właścicieli. O ile wieczorem faktycznie miejsc parkingowych brakuje o tyle w ciągu dnia jest ich bardzo dużo, ale po co stawać na parkingu jak można pod wejściem.

Samochody

Ile dróg by nie wybudować, ile parkingów nie zbudować, w pewnym momencie i tak wszystko zostanie wysycone. Z tym problemem boryka się każda większa aglomeracja. Niejedna praca doktorska zakończyła się takim wnioskiem. Samochody ze swoim wykorzystaniem (przeciętnie 1 z 5 miejsc wewnątrz przez 1-2h czasu w ciągu doby - reszta to wożenie powietrza i zajmowanie parkingów) są po prostu koszmarnie nieefektywnym środkiem transportu.

Wymowna wizualizacja problemu - samochody vs autobus:

Niestety wydaje mi się, że przy naszej mentalności prędzej dojdzie do popularyzacji samochodów wypożyczanych na minuty (pewnie całkiem niedługo będą to samochody autonomiczne) niż do powszechnego uznania transportu publicznego za alternatywę dla aut. A bez takiej świadomości nie ma szans na to żeby na tę alternatywę było wystarczająco dużo środków aby można było mówić o komforcie podróży.

A liczba idiotów wśród kierowców to też jakaś wypadkowa naszego rozwoju społecznego...

Induced demand

le dróg by nie wybudować, ile parkingów nie zbudować

Ma to swoją nazwę: ruch wzbudzony (ang. induced demand) oraz Prawo Lewisa-Mogridge’a. Widać to w wielu tzw. rozwiniętych krajach, gdzie jedziemy sobie autostradą mającą po 9-10 pasów w jedną stronę, a i tak w godzinach szczytu wszystko stoi w jednym wielkim korku.

Czyli jak wyżej: jedyna nadzieja to inwestycja w rozum :-)

Parkowanie Komornicka

Szanowni Państwo ulica Komornicka musi pełnić funkcję ulicy zbiorczej bo osiedle się rozrasta. Parkowanie na niej tylko dlatego, że jest bliżej do wejścia uważam za skrajnie niemądre. Ruch na tej drodze będzie przecież systematycznie wzrastał i moim zdaniem skoro proste tłumaczenie nie trafia, to pozostaje postawić znak zakaz postoju i zatrzymywania się.

Parkowanie Zamkowa

Z tego co pamiętam, to na Zamkowej jest 0,95 miejsca parkingowego na mieszkanie (bez uwzględnienia garaży). Codziennie wieczorem jest maksymalne obstawienie, więc część osób jest zmuszona parkować na jezdni. Jeśli przyjąć, że mieszkańcy Komornickiej mają zaparkować na Zamkowej, to gdzie ich zmieścić? Pamiętajcie proszę, że duża część rodzin ma więcej niż jeden samochód...

Z jakiego powodu część

Z jakiego powodu część zmuszona jest parkować na jezdni?!?!?
Chyba z powodu lenistwa i niechęci przespacerowania się z innej ulicy.

Pewnie przyzwyczajenie z

Pewnie przyzwyczajenie z czasów drogi gruntowej + nieprawidłowe oznakowanie (strefa zamieszkania tylko z jednej strony ulicy).

Swoją drogą pamiętam co się działo na samej Zamkowej podczas budowy Komornickiej. Nie ma się co oszukiwać - mimo, że parkingi tam są przeznaczone dla całej wspólnoty, to jest ich zdecydowanie za mało.

Foto Komornicka

Tak to wygląda:

Wielkie Halo

Skoro Dąbrówka ma zostać największym zabetonowanym blokowiskiem w gminie to jakoś ten beton trzeba dowieźć. Wielkie Halo.

Płyty od gminy dla dewelopera

Gmina na swojej stronce pisze że "W celu zapewnienia lepszego konfortu jazdy w pobliżu stacji paliw Orlen oraz Centrum Handlowego „Dąbrówka” położonych zostanie 300 m2 płyt betonowych, łaczących ulice Komornicką i Lipową z Poznańską." No fajna gmina że robi takie prezenty Orlenowi i dewelerowi tylko szkoda że zwykli mieszkańcy płacący PIT GIT nie mają co liczyć na takie płyty.

gmina że robi takie prezenty Orlenowi i dewelerowi

Jeżeli już coś cytujesz to czytaj ze zrozumieniem zanim skomentujesz.
"W celu zapewnienia lepszego komfortu jazdy w pobliżu stacji paliw Orlen oraz Centrum Handlowego „Dąbrówka” - z tego co się orietuję ruch na tamtym skrzyżowaniu jest całkiem spory i nie generują go pracownicy Orlenu ani centrum tylko mieszkańcy gminy, kótórzy tam robią zakupy. I nie są to tylko mieszkańcy Dąbrówki bo wiele osób zjeżdzających po pracy z "S"-ki właśnie tamtędy wjeżdża do CH na popołudniowe zakupy.

Płyty

Pomysł z płytami jest bardzo dobry. Obawiam się jedynie, że jak to bywa z rozwiązaniami tymczasowymi, mogą one pozostać w ziemi znacznie dłużej niż planowano. Czy i kiedy zapowiadana przebudowa Poznańskiej nastąpi to nie wiadomo. Jeśli miałbym gdybać to strzelam, że jest to w znacznej mierze uzależnione od tego czy ZDP załapie się na dofinansowanie z zewnątrz. Największy problem z Poznańską jest taki, że planowana przebudowa nie dość, że sparaliżuje transport w gminie na kilka lub kilkanaście miesięcy, to de facto po zakończeniu niewiele wniesie w sensie przepustowości czy ogólnego komfortu przejazdu przez tę newralgiczną część. Problem jest wałkowany i dyskutowany od ponad 15 lat (przynajmniej ja dalej nie sięgam pamięcią) i w zasadzie brak na horyzoncie planów na zmianę sytuacji. A mieszkańców przybywa i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przybywać będzie.

PS. Konfort to nie jest to samo co komfort :)))

konfort

Tyle że nie bardzo wiem co to "konfort" przynajmniej nie znam takiego polskiego słowa :)

Droga wzdłuż torów...

to jedyne rozsądne rozładowanie Poznańskiej i Komornickiej.
Droga wzdłuż torów do S11 powinna powstać jako pierwsza.

zgadzam się

Zdecydowanie zgadzam się; zanim rozpocznie się przebudowę Poznańskiej najpierw powinien powstać odcinek drogi wzdłuż torów od Poznańskiej do S11 lub lepiej do Grunwaldzkiej w Plewiskach bo pozytywny skutek odczuliby mieszkańcy kilku miejscowości. Sama przebudowa Poznańskiej to "kosmetyka" która nie pomoże w rozładowaniu korków.
Co do Komornickiej to gdyby mieszkańcy nie parkowali na ulicy to już na pewno byłby jakiś wypadek- wyjątkiem jest bezmyślne parkowanie przy skrzyżowaniu nie zachowując 15m odległości, co powoduje brak widoczności przy wjeżadzniu z dróg podporządkowanych. Patrząc na to jak wszyscy się spieszą rano i po południu, tylko zaparkowane pojazdy są w stanie ich spowolnić.

DWT do S11

najpierw powinien powstać odcinek drogi wzdłuż torów od Poznańskiej do S11 lub lepiej do Grunwaldzkiej w Plewiskach

Było już wiele razy o tym - link.

kiedy

a własnie , kiedy ta przebudowa Poznańskiej w Dąbrówce ruszy bo już od ok 2 lat o tym się mówi i nic nie dzieje..bez zorganizowania objazdu przez Szreniawę i Dopiewo ta wieś się zatka w czasie remontu...

Jeśli zaparkowane samochody

Jeśli zaparkowane samochody mają spowalniać ruch to mamy do czynienia z egzekwowaniem przepisów:
1. przez podmioty nieuprawnione,
2. w sposób sprzeczny z przepisami....

juu meen

Jakie przepisy masz konkretnie na myśli bo zgodnie ze znakami Komornicka nie jest strefą zamieszkania (przynajmniej wjeżdzając od strony Orlenu) i samochodu moga sobie spokojnie tam stać.

Brak oznakowania na początku

Brak oznakowania na początku Komornickiej z perspektywy parkowania to nic...
Uważam, że większym problemem jest brak znaku A7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) przy dojeździe do skrzyżowania z Poznańską i Lipową.
W tej sytuacji mamy w sumie 3 równorzędne ulice i pierwszeństwo mają nadjeżdżający z prawej strony.
Czyli ci z Lipowej i Komornickiej względem tych na Poznańskiej...

Chodzi o....

Chodzi o przepisy ograniczające prędkość z wypowiedzi Marimoto:
(...) Patrząc na to jak wszyscy się spieszą rano i po południu, tylko zaparkowane pojazdy są w stanie ich spowolnić.

dokładnie juu meen!

dokładnie juu meen!
A Pan z czarnego SUVa, to chyba dostanie paczkę gwoździ pod koła! :/
...co za gość!

Wariat lub wariatka w Alfie

Wczoraj wieczorem, około godz. 21.00, na spacerze obserwowałam na rondzie koło stacji Cel białą Alfę Romeo, którą jeździł ktoś niespełna rozumu. Kilka razy z dużą szybkością objeżdżał rondo, zjechał na drogę techniczną wzdłuż S11 i wrócił na rondo, po czym odjechał w kierunku Skórzewa. Wszystko z piskiem opon, a zapach palonej gumy unosił się w powietrzu jeszcze długo po jego odjeździe. Na drodze technicznej o tej porze są spacerowicze, rowerzyści i biegacze i można sobie wyobrazić, że łatwo o tragedię. Zupełny brak wyobraźni. Może ktoś zna kierowcę i spróbuje przemówić mu do rozumu?

Ale to jest bardzo ważne jaka

Ale to jest bardzo ważne jaka to była alfa.
Jak Giulia to spoko bo ma napęd na tył i można niezłe bączki na rondzie pokręcić a jak Giulietta to żal bo to przedni napęd...

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.