Wybory samorządowe 2018

Sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się za wprowadzeniem ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y).

Co prawda jeszcze nie do końca wiadomo w jakim kształcie zostaną uchwalone zmiany w ordynacji wyborczej, ale widać wyraźnie jaka jest tendencja i jakie są zamierzenia. O szczegółach można przeczytać w praktycznie każdym portalu informacyjnym więc nie będę tego tu dokładnie opisywał.

Jakie to niesie zmiany w gminie Dopiewo?

Najczęściej pojawiające się hasło przeciwników zmian w ordynacji to "upartyjnienie samorządów". O co tu chodzi? Odbywać to ma się na wielu poziomach, ale w uproszczeniu warto przede wszystkim zauważyć, że zmiany, które być może już niedługo wejdą w życie oznaczają m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. W przypadku gminy Dopiewo może to skutkować zastąpienie dzisiejszych 21 jednomandatowych okręgów wyborczych 3–7 okręgami, w których wybieranych będzie od 3 do 7 radnych.

Wcześniej okręgi wyznaczała rada gminy, teraz będzie to w gestii upartyjnionego komisarza wyborczego. Niektórzy nawet twierdzą, że skutkami zmian będzie m.in. pozbawienie mieszkańców prawa do zakładania Komitetów Wyborczych Wyborców czyli ograniczenie prawa do podejmowania decyzji o tym, kto będzie rządził - innymi słowy: pozbawienie mieszkańców małych sołectw swoich przedstawicieli w radach gmin.

Zmieniona ordynacja upolityczni wybory na szczeblu samorządów gminnych, gdyż kandydaci na radnych rady gminy zmuszeni będą starać się o miejsce na listach komitetów wyborczych partii politycznych i organizacji, z późniejszymi tego konsekwencjami. Czyli jeśli takie zmiany nastąpią, to możemy spodziewać się "łowów" na co bardziej rozpoznawalne osoby przez partie polityczne. Planowana zmiana wykluczyć może z życia społecznego aktywnych obywateli, którzy nie chcą zapisać się do partii politycznej i preferują niezależność.

Niezależnie od trwających obecnie dyskusji to wybory samorządowe zaplanowane na jesień 2018 na pewno będą zgoła inne niż te poprzednie. W mojej ocenie wskutek ogólnego zohydzenia "polską polityką" największym efektem negatywnym może być spadek frekwencji, która i tak nie należała nigdy do przesadnie wysokiej. I być może na tym też zależy inicjatorom zmian.

PS. Jednym z badziej karkołomnych pomysłów osób skupionych wokół radykalnego skrzydła partii PiS jest powrót do przeszłości w postaci wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast poprzez głosowania w radach gmin i miast zamiast dotychczasowych wolnych wyborów powszechnych. O ostatecznych rozwiązaniach dowiemy się niebawem.

#wybory #ordynacja #jow

Ucho Prezesa

Ucho Prezesa czyli Komuno wróć. Ludzka pamięć jest bardzo krótka i jak widać wracamy do tego co już było. Pytanie tylko czy władza jednego człowieka i jednej partii będzie trwać 5, 10 a może kolejne 50 lat. Szanowny Polaku-Wyborco: dziękujemy! Najważniejsze że co miesiąc wpada pińcet złotych na bułki i flaszkę.

komuno wróć

biedaplus jeżdżąca biedawozami głosuje na takich oszołomów jak PIS

Gdyby poprzednie ekipy nie

Gdyby poprzednie ekipy nie dopuściły do biedy to by nie było "oszołomów" jak nazywasz inaczej niż ty myślących Polaków , cóż takich jak ty cwaniaków też byłoby mniej i może wszystkim byłoby teraz lepiej .

Komuno wróć

Timermans. z tego co pamiętam to PIS wygrał we wszystkich kategoriach oprócz przedsiębiorców i skazanych (nie pozbawionych praw do glosowania). Tak więc więcej osób z wyższym wykształceniem (w tym z wykrztałceniem prawniczym) głosowało na PIS niż na PO czy .N, no chyba, że elitę tego państwa nazywasz biedaplus xD

a Pani Dobrowolska?

A Pani Dobrowolska z PO? i co? pieniądze same znikły z budżetu gminy? ;) tutaj nie ma co obrażać PO,PIS,SLD czy Kukiza bo to człowiek prowadzi ważną funkcję a nie partia

do kolacz

1. Masz prawo wybierać kogo tylko zechcesz, demokracja.
2. Masz prawo mówić co zechcesz, demokracja.
Jeśli się z tym nie zgadzasz, patrz pkt.1

pis do precz z pisem

To w takim razie mamy aż tak tępe "elity" które głosowały na pis ?

narodowi socjaliści nie unowocześnią Polski

Widzę same pisiory na forum - fuj

Jak długo to potrwa

Potrwa ta zabawa w dobrych i złych "policjantów" dopóty, dopóki będzie kasa. I to nie na "500+", ale na budżetówkę, a w szczególności na emerytury i renty. Wystarczy jedna zła ocena RP przez jakąkolwiek mniej lub bardziej renomowaną agencję , i bajka się skończy. Dalej już działa zasada "domina". Przerabialiśmy to my, przerabiali grecy i wiele innych gospodarek. Nie tak dawno ( z 10-15 lat temu) różne "złe i wredne spekulanckie fundusze" przypuściły atak na brytyjskiego funta (może to jeszcze ktoś pamięta). Ledwo się angole obroniły. Resztę dopowiedzmy sobie sami. Chciałbym tylko uświadomić wszystkim entuzjastom "dobrej zmiany", że te wszystkie dobrocie, zasiłki, emerytury itd, nie są finansowane z budżetu państwa, lecz z pożyczek, jakich udzielają nam ci paskudni zachodni bankowcy (np. niemieccy). To się prędzej czy później skończy (raczej prędzej). Jak ktoś chce to sprawdzić na własnej skórze, to wystarczy zafundować sobie solidny debet w swoim banku, i spróbować go nie spłacać. Życzę naonczas "dobrej zabawy".

Ucho Prezesa.

"Kołacz", widzę, że tworzysz fikcję i w tej fikcji żyjesz. Uważasz pewnie, że Ucho Prezesa to relacja na żywo i komentujesz kabaret jak życie.

Inicjatywa uchwałodawcza - u nas 300 osób

Mam prośbę aby nie zaśmiecać wątku i nie skakać sobie do gardeł - bo nic to nie wnosi.

Poniżej informacja odnośnie wprowadzanej przez komisję do ordynacji zapisów odnośnie inicjatywy uchwałodawczej.

W czwartek posłowie komisji poparli proponowane przez PiS ustanowienie inicjatywy uchwałodawczej w gminach, powiatach i województwach z dwiema poprawkami, wniesionymi przez Nowoczesną. Zgodnie z pierwotnym zapisem projektu inicjatywę uchwałodawczą miało posiadać 300 osób w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, w gminach powyżej 20 tysięcy - 500 osób. Poseł Nowoczesnej Marek Sowa zaproponował - na co zgodziła się komisja - by inicjatywę miało 100 osób w gminach do 5 tysięcy mieszkańców, 200 osób w gminach do 20 tysięcy i 300 osób w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Komisja przychyliła się także do proponowanego przez posła Sowy obniżenia z co najmniej 2 tysięcy do 1 tysiąca podpisów mieszkańców województwa mających inicjatywę uchwałodawczą.

źródło: tvn24.pl

Wątek

Nie Pawelku. Nie zaśmiecamy. To wszystko składa się w jedną całość. Gospodarka, polityka, budżet stanowią jedność. Dominuje zasada "teraz k...a my". Jeśli nie da się "normalnie dorwać do stołków", to trzeba zmienić ordynację. W przypadku zmiany na górze (ale takiej poważnej) samorządy posłużą za poduchę do miękkiego lądowania różnych notabli. To też już było. Największe "frukta" są w spółkach skarbu państwa i samorządowych. Skoro nie można być ministrem, to może objąć fuchę takiego np. szefa ZUK, albo PUK czy innej spółki. I o to chodzi. Lista społeczników z wiedzą , umiejętnościami i chęcią do takiej harówy "non profit" w radzie miasta czy gminy nie jest imponująca. Natomiast miernot węszących możliwość robienia "dealów" w samorządzie są tłumy. Teraz spróbują wywiesić partyjne sztandary i znowu "ciemny lud" to kupi. W małej gminnej społeczności jest trudniej, ale próby będą. No zobaczymy. W maglu mówią o zaczynającej się reaktywacji różnych ciekawych postaci z naszej gminy. Myślę że na przyszłorocznych zebraniach wiejskich dowiemy się więcej.

Magiel

Nie wiem Realisto czy odwiedzamy ten sam magiel ale mam wrażenie, że piszesz o upadłej gwieździe polskiej bankowości oraz byznesmenie specjalizującym się w czerwonych pieczątkach:
https://baza-krs.pl/0000640943/fundacja-quidquid-d...
Nie on jeden będzie teraz przybierał szaty zbawiciela świata, który wraz z pieśnią na ustach i krzyżem w dłoni zacznie nawracać, tfu, chrystianizować Europę.
Tak czy siak zapowiada się sezon na przebierańców. Czego nie robi się dla koryta.

Zmiany uchwalone

W nocy z czwartku (14 grudnia) na piątek (15 grudnia) Sejm uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu.

Najważniejsze zmiany to m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., JOW-y w gminach do 20 tys. Nie będzie głosowania korespondencyjnego.

Czyli u nas głosowanie na listy. Kadencja rady gminy ma trwać 5 lat.

PIS upolitycznia wszystkie aspekty życia nawet samorządność

Po PISowskich zmianach w ordynacji głosujemy nie na najlepszego kandydata, ale na konkretne partie.

Rzeczywistość

A zatem stała się jasność. Biorąc pod uwagę ostatni sondaż wyborczy, to gdzieniegdzie jest już "pozamiatane".
To tylko kwestia metod. Na mój gust będą "brudne". Za dużo stołków do obsadzenia, za dużo funduszy (jeszcze), żeby "suweren" to zlekceważył. Na miejscu naszych włodarzy podniósł bym stopień czujności. Zobaczymy jaka prasa się ujawni i w którym kierunku pójdą komentarze. Myślę, że największa "bójka" odbędzie się przy wyborach do Rady Powiatu i Województwa. Nie wiem czy takie ugłaskane i techniczne artykuły prasowe naszych obecnych radnych wystarczą. Druga strona ma praktycznie nieograniczone środki i możliwości.

Co z obwodami i kandydatami? wiadomo coś?

Ciekawe kto będzie kandydował z tej czy innej partii, czy ktoś orientuje się czy są znane już nazwiska? Ile będzie obwodów i jakie?
Co do lokalnej prasy to nie spodziewałbym się innej promocji niż ta obecna...

Projekt obwodów na wybory samorządowe 2018

W BIPie pojawił się projekt uchwały (link), który będzie dyskutowany na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy, a następnie głosowany na sesji 26 marca br.

Tak jak dotąd będziemy głosować na 21 radnych, lecz diametralnie zmieni się geografia wyborcza w naszej gminie.

Poniżej informacje na podstawie projektu. Czy tak będzie na 100%? To okaże się dopiero wtedy, gdy uchwała zostanie przegłosowana, prawomocna i przyjęta przez Komisarza Wyborczego. Do tego ostatniego można bowiem kierować skargi tuż po ogłoszeniu uchwały.

Okręg nr 1

  • Dąbrowa, Skórzewo
  • Liczba mieszkańców: 8784
  • Liczba mandatów: 8

Okręg nr 2

  • Dąbrówka, Gołuski, Palędzie, Zakrzewo
  • Liczba mieszkańców: 7369
  • Liczba mandatów: 6

Okręg nr 3

  • Dopiewiec, Dopiewo, Drwęsa, Fiałkowo, Glinki, Joanka, Konarzewo, Lisówki, Podłoziny, Pokrzywnica, Trzcielin, Więckowice, Zborowo, Żarnowiec
  • Liczba mieszkańców: 8381
  • Liczba mandatów: 7

Pierwszy dość oczywisty wniosek jest taki, że miejscowości takie jak Dąbrowa, Palędzie, Zakrzewo, Dopiewiec a już na pewno Więckowice mogą stracić radną/radnego. Drugi wniosek wynikający bardziej z ordynacji niż z podziału na okręgi to prawdopodobieństwo, że partie polityczne "jadące na globalnym wizerunku" wrzucą kandydatów niekoniecznie lokalnych, ale w miarę rozpoznawalnych a przede wszystkich tych z "namaszczeniem". Czy tak będzie? Zdania są podzielone i dopiero rzeczywistość to zweryfikuje.

Do całego szeregu nowości na pewno trzeba też dorzucić specyficzne obliczenia związane z progiem wyborczym (różnie to wychodzi w zależności od wielkości okręgu). Do tego jeszcze parytet płci na listach i parę innych ciekawostek.

Z punktu widzenia matematyki wyborczej może to być ciekawe zjawisko do analizy, natomiast z punktu widzenia mieszkańca to w mojej ocenie stworzy to mocno nieczytelny obraz, zwłaszcza dla tych którzy przez ostatnie lata głosowali na ludzi raczej z bliższej okolicy niż dalszej.

Na pewno wszystkich kandydatów na radnych czeka więcej pracy niż w poprzednich wyborach w oparciu o ówczesne zasady, gdzie w gminach takich jak nasza odbywało się to w oparciu o podział gminy na okręgi jednomandatowe. Dla wielu kandydatów podstawowe pytanie będzie takie, czy (i jak) ma prowadzić kampanię: czy tylko w "swoim fyrtlu" czy też w całym okręgu.

Trzy miesiące do wyborów...

Wg różnych portali informacyjnych, wybory samorządowe powinny odbyć się w niedzielę 21 października. Ostateczną datę powinien ustalić premier w połowie sierpnia. Tak czy inaczej oznacza to niespełna 3 miesiące. Co dość dziwne, w gminie Dopiewo jak na razie żadne nowe konkretne osoby, które chciałyby poświęcić się pracy w samorządzie, nie pracują na swoje nazwisko - w przeciwieństwie do innych gmin i miast w okolicy.

Zmiany w ordynacji są poczynione przez rządzących w wiadomym celu - czyli chodzi o to, aby głosować na jedyną słuszną partię a nie na ludzi - bo tych się obsadzi z klucza i najczęściej będą to tylko kolejni figuranci. Zobaczymy jak bardzo zawłaszczanie kolejnej sfery życia przez partyjniactwo przełoży się na samorządowe realia.

wybory 2018

Czy zmiany wprowadzone przez PIS mają za cel ich zwycięstwo to przekonamy się po wyborach a nie przed. W 2014 PO też majstrowało z miernym sutkiem bo to PSL okazało się wygranym chociaż prawie nikt na nich nie chciał głosować a Sąd Najwyższy dopiero po wielu miesiącach uznał prawidłowość wyborów mimo ogromnej liczby skarg. Najpierw spójrzmy na własną partię a potem oceniajmy drugą. Ale dopiero jak będzie po wyborach bo w tej chwili to jest takie bezsensowne, nic nie przynoszące gdybanie.

Uśmiech

Ale dopiero jak będzie po wyborach bo w tej chwili to jest takie bezsensowne, nic nie przynoszące gdybanie.

Mogę się tylko lekko uśmiechnąć czytając to. Polecam generalnie dość ciekawę książkę traktującą o ostatnich zmianach w prawie wyborczym: "Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce" Hermeliński Wojciech, Tokaj Beata, Godzwon Anna, Adamiec Artur.

te pseudowybory do bojkotu.

te pseudowybory do bojkotu..szkoda czasu

Uśmiech 2

Nie wiem z czego chcesz się śmiać. Dla mnie to co ty napisałeś to śmieszne, bo widać opcje której sprzyjasz. Gdyby tę książkę napisał ktoś z obozu władzy, w której wyłuszczyłby cele tych zmian to bym uwierzył. Czy za tobą, podobnie jak za celebrytami pokroju Hołdysa, również chodzą, podsłuchują twoje rozmowy w miejscach publicznych, słyszysz ciągłe trzaski w telefonie i tym podobne bzdury? A jak słyszysz to zgłosiłeś ten fakt w tym pięknym Komisariacie, który powstał w Dopiewie, na peryferiach gminy?

Uśmiech 3

słyszysz ciągłe trzaski w telefonie i tym podobne bzdury?

Preferuję dyskusje na temat a nie o pierdołach, więc pozostaje lekki uśmiech.

Uśmiech 4

Skok na głosy PIS czy trzaski w telefonie to takie same bzdury. W jedno wierzysz w drugie nie. Ważne co pasuje do dyskusji? Uwierzę dopiero wtedy, gdy w Poznaniu wygra PIS. Wtedy przyznam rację, że musieli coś majstrować przy ordynacji. A tak btw straszenie PIS-em jakoś nie przekłada się na preferencje wyborcze no chyba, że opozycja chce ciągle przegrywać. Może lepiej niech nasi włodarze zabiorą się do pracy a nie tylko powtarzają "bo przyjdzie PIS i zobaczycie"

Nudno

Nudą wieje. Gdzie są chłopcy i dziewczęta z "tamtych lat". Te żarliwe dysputy. Wzniosłe argumenty. Urocze pyskówy.
Nawet brodata obserwatorka siedzi cicho. Chyba sobie poszukam inne forum. Może coś ciekawego będzie się działo w Rokietnicy ?

Nuda

Gdzie są chłopcy i dziewczęta z "tamtych lat".

Młodym się nie chce. Poza tym przecież realnie rzecz biorąc to zabawa w lokalną politykę średnio się opłaca - bo przecież na to trzeba całkiem sporo wolnego czasu a tego dziś mamy coraz mniej. A inna sprawa jest taka, że realnie rzecz biorąc to bardzo dużo się w gminie dzieje ale nie widać tego w sieci, bo ci co działają doskonale wiedzą, że od pitolenia w internetach nic się nie zadzieje, co najwyżej zmarnujesz swój cenny czas na certolenie się z trolami.

Wybory

Najlepsza kiełbacha wyborcza to będzie 1000 plus a to załatwi wszystko .....zobaczycie ...

KW

czy gdzieś jest inf jakie komitety wyborcze zarejestrowaly sie z terenu gm Dopiewo? Jakieś nowe twarze?

Twarze

czy gdzieś jest inf jakie komitety wyborcze zarejestrowaly sie z terenu gm Dopiewo?

http://www.dopiewo.pulsgminy.pl/gd/893

Jakieś nowe twarze?

Nazwiska na razie krążą sobie nieoficjalnie. Trzeba poczekać na rejestrację, bo dziś wiadomo... RODO 🤣

nowe twarze u wójta

https://www.instagram.com/zmieniamy_dopiewo na instagramie są nazwiska i foto kandydatów od wójta..m.in Sarnowska od chleba i parę nowych pań

Komitet Adriana Napierały

Komitet Adriana Napierały ma swoją stronę www.zmieniamydopiewo.pl

Kandydaci do RG zarejestrowani

Do wczoraj można było zgłaszać kandydatów na radnych do gminnej komisji. Docelowo wszystkie nazwiska będą widoczne na stronie PKW oraz na dopiewo2018.pl. Jak na razie oficjalnie widać jednego kandydata na wójta oraz 26 kandydatów na radnych z KWW Adriana Napierały, gdyż ten komitet w zasadzie jako jedyny klarownie informuje o swoich wyborczych planach (link).

Z tego co mi wiadomo to kandydatów formalnie zgłosiły jeszcze dwa komitety: Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Jesteśmy na Tak.

Ten pierwszy, kierowany w wielu gminach powiatu przez posła Wróblewskiego, nastawia się na zbieraninę mało znanych nazwisk, gdyż kluczowa sprawa to szyld partyjny oraz hasła rządowe. Nazwiska czy lokalne sprawy to temat drugorzędny. PiS ma zgłosić też kandydata na wójta i teoretycznie jest na to czas do 26 września. W każdym razie PiS zgłosił kandydatów na radnych do RG Dopiewo we wszystkich 3 okręgach w naszej gminie.

Drugi wymieniony komitet, podobnie jak PiS, nie informuje w żaden sposób o swoich kandydatach ale wiadomo już, że nie zdołał zdobyć minimalnej wymaganej ilości podpisów w okręgu nr 3 i tym samym zgłosił kandydatów w okręgach nr 1 i 2. Od jednego z członków tego KWW dowiedziałem się, że na jedynce w okręgu nr 2 (Dąbrówka, Palędzie, Zakrzewo, Gołuski) ma być osoba, której głównym motorem działania jest "walka" z gminą w temacie przeszkadzających dzieci ze szkoły w Dąbrówce. Natomiast w okręgu nr 1 (Skórzewo, Dąbrowa) na jedynce ma być pani pełnomocnik komitetu. Co do kandydata na wójta to także nie spieszą się - czas jest do 26 września.

Do wyborów zostały 32 dni, głosować będzie można w niedzielę 21 października w godzinach od 7 do 21. Osoby bez zameldowania też mogą głosować - wystarczy, że dopiszą się do rejestru wyborców. Można to zrobić online:
https://obywatel.gov.pl/zaswiadczenia-i-odpisy/wpi...

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.