Spływy kajakowe - rozrywka dla całych rodzin

To był kolejny udany sezon naszych kajakarek dowodzonych już od kilku lat przez mieszkającego na co dzień w Plewiskach trenera Kadry Narodowej Tomasza Kryka. Przypomnijmy, że po zeszłorocznym sukcesie na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro z których nasze zawodniczki wywalczyły 2 medale (srebro w K1 200m Marta Walczykiewicz oraz brąz w K2 500m Karolina Naja i Beata Mikołajczak) w tym roku dziewczyny potwierdziły swoją przynależność do światowej czołówki przywożąc z Mistrzostw Świata brązowy medal wywalczony przez Paulinę Paszek i Justynę Iskrzycką w K2 1000m. I choć tydzień temu w Wałczu odbyły się ostatnie zawody w tym sezonie - Konsultacje Jesienne, to jak powiedział nam w wywiadzie Tomasz Kryk – na razie nie ma czasu na odpoczynek.
Jednak kajakarstwo to nie tylko sport wyczynowy to także dobra zabawa i możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu i łonie natury. I właśnie o wypoczynku w kajaku udało nam się porozmawiać z trenerem, który wspólnie z nami zachęca do głosowania na Bezpłatne Weekendowe spływy kajakowe zakończone amatorskimi zawodami kajakowymi (nr 6 na liście) w ramach Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego, którego głosowanie trwa od 6 do 16 października.

Aktywni na wodzie: Sezon kajakowy już za nami. Teraz chyba przyszedł czas na długo wyczekiwany odpoczynek?
Tomasz Kryk: Hmmmm, odpoczynek? A co to takiego? Konsultacje jesienne rzeczywiście zakończyły sezon kajakowy ale czasu na odpoczynek nie ma. Przed nami przygotowania do kolejnego sezonu. Kolejne zgrupowania i treningi na dużej objętości.

AnW: Właśnie trwa głosowanie w budżecie obywatelskim w Dopiewie. Jednym z projektów są darmowe weekendowe spływy kajakowe dla mieszkańców Dopiewa. Co trener o tym myśli?
TK: To fantastyczny pomysł, bez żadnych nakładów finansowych możliwość wysiłku fizycznego oraz obcowanie z przyrodą. Polacy jeżdżą na rowerach, biegają, pływają, jeżdżą i biegają na nartach. Myślę, że kolejna forma rekreacji ruchowej to kajakarstwo. Mało kto wie, że można uprawiać je w rozmaity sposób. Spływy to najprostsza odmiana, ale są też ekstremalne spływy górskie, kajakarstwo morskie, kajakowa piłka wodna itp. To fajna i bezpieczna forma spędzania czasu wolnego dla całych rodzin. Zaleta – spływy zawsze odbywają się w grupach, kajakach dwu – osobowych. Można zabrać ze sobą kolegę, koleżankę, członka rodziny lub dowolną osobę.
AnW: Czy według trenera spływy kajakowe są bezpieczne dla osób na co dzień nie uprawiających kajakarstwa?
TK: Jak wspomniałem wcześniej – oczywiście, że tak. Spływy na rzekach nizinnych i jeziorach są bardzo bezpieczne. Bliskość brzegu, asekuracja doświadczonych osób z innych kajaków. Jeśli mimo to ktoś nie czuje się pewnie to zawsze może założyć kapok, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Dodać należy, że obecne kamizelki są małe, lekkie, schludnie wykonane i nie krępujące ruchów.
AnW: Czy rekreacyjne spływy kajakowe w jakimś stopniu mogą przyczynić się do zwiększenia popularności dyscypliny sportowej – kajakarstwo?
TK: Zdecydowanie uważam, że tak.. ludzie z czasem zaczynają interesować się sprzętem, chcą być coraz lepiej przygotowani do wysiłku. W upalne dni kajak może zastąpić rower czy bieg. Nikt z Polaków rekreacyjnie nie skacze na nartach, a są one popularne. Tak więc uważam, że kajakarstwo też może się stać dyscypliną popularną i chętnie uprawianą amatorsko i zawodowo. Tym bardziej, że jezioro Niepruszewskie idealnie się nadaje do tej formy rekreacji.
AnW: Czy uważa trener, że kajakarstwo jest dobrym pomysłem na rekreację w wolnym czasie?
TK: Tak, uważam że kajakarstwo to bardzo dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin. Pływanie kajakiem kształtuje wytrzymałość i siłę mięśni, pozwala także spalać nadmiar zbędnych kalorii.
AnW: Czy spływy kajakowe mogą być przyczynkiem do rozpoczęcia treningów w dyscyplinie kajakowej, w której podczas ostatnich Igrzysk w Rio polskie zawodniczki zdobyły 2 medale.
TK: Często w wieku młodzieńczym wracamy do aktywności ruchowej którą zaszczepili w nas nasi rodzic. Kajak jest na tyle bezpieczną formą ruchu, że można spokojnie zabierać ze sobą kilkuletnie dzieci. A czym skorupka za młodu nasiąknie… Przecież nie każdy w dorosłym wieku zostanie Robertem Lewandowskim czy Agnieszką Radwańską. Kajaki na poziomie wyczynowym dają możliwość poznawania świata, uczestnictwa w imprezach najwyższej rangi z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Przykładem są nasze kajakarki, które należą do ścisłej światowej czołówki.
Zagłosuj już dziś i baw się razem z nami podczas przyszłorocznych Bezpłatnych spływów kajakowych!

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.