DBO głosowanie od 6 do 16 listopada

Wczoraj tj. 23 października opublikowano listę zadań zgłoszonych do DBO wraz ze statusem weryfikacji. Okazało się, że na 13 zgłoszonych projektów jeden został odrzucony, a zatem wszystko wskazuje na to, że głosować będziemy na jeden z 12 projektów w terminie od 6 do 16 listopada br.

1
Street Workout Park
(Dopiewo, ul. Polna 560/2)
53.130 zł
Budowa urządzeń treningowych złożonych z drążków pionowych, poprzecznych, drabinek oraz poręczy, służących do treningu sportowego, wykorzystującego ciężar własny ciała. Popularyzacja aktywnego spędzania czasu i propagowanie zdrowego trybu życia.

2
Podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Dopiewo poprzez zakup sprzętu ratowniczego
(OSP Palędzie, ul. Leśna 17, 62-070 Palędzie)
49.860 zł
Uzupełnienie wyposażenia samochodu ratowniczo-gaśniczego stanowiącego wyposażenie jednostki

3
Sportowe Palędzie BIS
(Palędzie, ul. Leśna (dz. nr 48))
63.000 zł
Projekt powiększający bazę sportowo-rekreacyjną w Palędziu w gminie Dopiewo. W ramach zagospodarowania boiska wiejskiego (teren za świetlicą wiejska przy ul. Leśnej), zmodernizowana zostanie nawierzchnia trawiasta, gdzie powstanie pełnowymiarowe boisko do gry w Ultimate Frisbee. Ponadto wyznaczone zostaną bezpieczne tory, przystosowane do łucznictwa. Niewiele potrzeba, aby ten teren stał się kompleksową wizytówką miejscowości Palędzie i gminy Dopiewo.

4
Poidełka - woda pitna w każdej szkole
(Wszystkie szkoły publiczne w gminie Dopiewo)
45.500 zł
Projekt ma na celu zapewnienie wszystkim uczniom i osobom przebywającym w szkole powszechnego, nieograniczonego i darmowego dostępu do wody pitnej, poprzez montaż w wszystkich szkołach gminy urządzeń do uzdatniania i dystrybucji wody wodociągowej zwanych “poidełkami”. Jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w polskich szkołach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie.

5
Leśny zakątek - plac zabaw w lasku - etap I
(Skórzewo ul. Szkolna, działki, nr 306/48)
150.000 zł
Zagospodarowanie terenu oraz urządzenie nowego placu zabaw znajdującego się w lasku przy ul. Szkolnej w Skórzewie.

6
Symfonia na skrzypce i DJ-ja
(Placówki szkolne Gminy Dopiewo wg listy z załącznika, Sala widowiskowa CRK Konarzewo)
31.500 zł
Ideą projektu „SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja” jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym/ współczesnym wydaniu, tak by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego w naszym przedsięwzięciu łączymy historię ze współczesnością, m.in. poprzez wykorzystanie muzyki, pop, rock, house i dubstep. Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, wygaszane gimnazja,) 45 minutowa audycja/koncert przygotowana jest w duecie.

7
Linowy Plac Zabaw dla dzieci
(Dąbrowa ul. Tęczowa, działka 423/7 )
150.000 zł
Linowy Plac Zabaw to nowoczesny obiekt zabawowy dla dzieci w wieku od 3 -13 lat. Dzieci pokonują proste przeszkody linowe zawieszone na niewielkiej wysokości, pomiędzy platformami zainstalowanymi na palach drewnianych. Linowy Plac Zabaw to świetne miejsce nie tylko do zabawy, ale również rozwoju psychomotorycznego dzieci.

8
Weekendowe spływy kajakowe zakończone amatorskimi zawodami kajakowymi
(Jezioro Niepruszewskie (baza – Plaża w Zborowie) )
31.320 zł
Bezpłatne spływy kajakowe po jeziorze Niepruszewskim skierowane dla mieszkańców gminy Dopiewo w różnym przedziale wiekowym. Projekt zakłada organizację 5 spływów w sezonie wiosenno-letnim na j. Niepruszewskim z bazą na Plaży w Zborowie oraz 2 spływów rzeką Wartą. W spływach weźmie udział 30 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał będzie instruktor i ratownik. Do dyspozycji będzie 15 kajaków dwuosobowych wraz z osprzętem.

9
Zielone Zacisze 2 - zagospodarowanie centrum Konarzewa
(Konarzewo, centrum, plac u zbiegu ulic Kościelnej i Szkolnej, działka nr. ewid. 367 (doły konarzewskie) )
50.000 zł
Zagospodarowanie centrum Konarzewa, terenu tzw. dołów konarzewskich, poprzez utworzenie ciągu pieszego wraz z zielenią urządzoną oraz budowę rotundy-witacza z podświetloną nazwą miejscowości. Instalacja ta została tak pomyślana, aby zasłonić istniejące urządzenia infrastruktury technicznej. Głównym celem projektu jest poprawa estetyki reprezentacyjnego miejsca Konarzewa.

10
Czyste powietrze w gminie - stacja pomiaru pyłów PM w każdym sołectwie Gminy Dopiewo
(Palędzie ul. Nowa )
150.000 zł
Urządzenia pozwolą na ustalenie rzeczywistego stopnia zanieczyszczenia powietrza w gminie Dopiewo i umożliwią podjęcie skutecznych działań zaradczych. Jednocześnie stały monitoring powietrza umożliwi rzetelne badania środowiskowe (emisyjne) dla obiektów przemysłowych, tak istniejących jak i nowo lokalizowanych.

11
Każdy chce pomóc, nie każdy wie jak! Cykl szkoleń i pokazów ,,Pierwsza pomoc, dla każdego''
(Teren Gminy Dopiewo, lokalizację spotkań ustalana po określeniu ilości chętnych osób. )
30.000 zł
Projekt zakłada organizację spotkań dla mieszkańców Gminy Dopiewo, podczas których będą odbywały się szkolenia z udzielenia pierwszej pomocy, ewakuacji oraz przeciwdziałania pożarom. Szkolenia mogą stanowić dodatkowy punkt programu innych imprez. Celem projektu jest zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Program jednego spotkania: - aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy - sposoby prawidłowego wzywania pomocy - bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy - łańcuch ratunkowy - ocena stanu poszkodowanego - ocena przytomności - wywiad z poszkodowanym - udrożnienie dróg oddechowych - pozycja bezpieczna - omdlenia - zawał serca - napad epilepsji - cukrzyca - przeprowadzenie ewakuacji z budynków podczas zagrożenia pożarem - ćwiczenia z gaszenia pożarów różnych materiałów i substancji przy pomocy gaśnic - substancje niebezpieczne - sposoby postępowania na wypadek zagrożeń terrorystycznych.

12
Dopiewski Boulder Park - budowa ogólnodostępnego, bezobsługowego kompleksu ścianek wspinaczkowych do bulderingu
(Dopiewo ul. Łąkowa/Wyzwolenia, działka nr ew. 738/12 )
96.000 zł
Budowa ogólnodostępnego, bezobsługowego kompleksu ścianek wspinaczkowych do bulderingu, zlokalizowanego w centrum Dopiewa, u zbiegu ulic Łąkowej i Wyzwolenia, na działce o nr ew. 738/12. Bouldering to wspinaczka po wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Popularną i coraz częściej praktykowaną formą treningu jest bouldering na sztucznej ścianie.

13
Treningi Nordic Walking - aktywność i integracja
(Gmina Dopiewo: Dąbrowa, Dąbrówka, Dopiewo, Zakrzewo, Konarzewo, Skórzewo, Trzcielin, Więckowice, Zborowo, Żarnowiec.)
54.600 zł
Organizacja regularnych treningów Nordic Walking w całej Gminie Dopiewo dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku, obecnego stopnia aktywności fizycznej. Udział w treningach dla mieszkańców Gminy będzie bezpłatny. Nauka prawidłowej techniki marszu nordic walking oraz promocja aktywnego stylu życia - zajęcia prowadzone przez instruktora Nordic Walking. Integracja społeczna poprzez systematyczny udział w treningach w obecnym miejscu zamieszkania.

Pełna treść każdego z projektów jest dostępna na stronie:
https://dbo.dopiewo.pl/tabela

Kolejność docelowa zostanie ustalona w drodze losowania dokonanego przez komisję i finałowa lista z nową numeracją będzie opublikowana 27 października br.

Głosowanie rozpocznie się 6 listopada i potrwa do 16 listopada 2017 r.

Można głosować

Trwa głosowanie - od dzisiaj do czwartku 16 listopada.

https://dbo.dopiewo.pl/glosowanie

DBO

Sensownym pomysłem wydaje mi się projekt Osp Paledzie to może przydać się każdemu w trudnej sytuacji co chcą zakupić strazacy a bezpieczeństwo bardzo ważna rzecz .Brawo za pomysł

DBO 2018 wyniki czyli lot w kosmos

Ukazało się dziś podsumowanie głosowania w tegorocznej edycji DBO. Wynik nie zaskoczył ale z liczb można wyciągnąć wiele wniosków, które sporo mówią o mieszkańcach naszej gminy.

Przede wszystkim w gminnym komunikacie (link) wg mnie jest podstawowy błąd odnośnie frekwencji. Podano, że wyniosła ona 11% ale najwyraźniej frekwencja została policzona jako stosunek oddanych głosów do sumy wszystkich osób zameldowanych stale i czasowo. Tymczasem frekwencja powinna być liczona w stosunku do uprawnionych do głosowania, tj. zameldowanych i pełnoletnich. Także wg moich ostrożnych szacunków frekwencja w tym roku wyniosła około 15%.

Spadek frekwencji jest widoczny o około 3-4% w stosunku do ubiegłego roku ale i tak jest to znacznie lepszy wynik niż zakładałem. Skórzewo zagłosowało w zasadzie tak samo dobrze, bo w relacji do wszystkich głosów jest to nadal solidne 35% ogółu głosów. Na tle innych miejscowości Skórzewo wyróżnia się jako najbardziej dynamiczna grupa mieszkańców w gminie. Wg malkontentów jest to spowodowane uprzywilejowaną pozycją wynikającą z największej populacji w gminie. Jest to po części prawda ale w tegorocznej edycji nie do końca. Jak widać wyraźnie, do zwycięstwa wystarczyło jedynie 773 czyli niespełna 30% wszystkich głosów. To niewiele.

Główna różnica w stosunku do zeszłego roku to w zasadzie zerowa aktywność Dąbrówki, przede wszystkim w zakresie składanych propozycji. Jestem przekonany, że skądinąd ciekawa i dynamiczna kampania promocyjna trzech zeszłorocznych projektów z tego sołectwa była kołem zamachowym i nakręciła dość wysoką frekwencję. Pokazała też ogromny potencjał. Ale gdzie się trzech bije... i dalsza historia jest znana.

Jak widać w tym roku gdyby zachęcić wcześniej wspomnianą grupę około tysiąca głosujących na projekty w Dąbrówce, to można zaryzykować teorię, że Skórzewo nie miałoby szans. Tylko że do sukcesu trzeba nie tylko chęci, zaparcia i wytrwałości, ale także umiejętności pójścia na kompromis. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach więc znacznie prościej jest szukać wytłumaczenia gdzie indziej. Szczególnym tego objawem jest cytat z Pulsu Gminy (link), który przez grzeczność pozostawię bez komentarza:

Jakikolwiek projekt zgłosiłoby Skórzewo i tak by wygrało. Ktokolwiek łudził się, że może być inaczej, dziś wątpliwości raczej już nie ma. Kolejne edycje także wygra Skórzewo, jeśli złoży jakikolwiek projekt, choćby dotyczył lotu w kosmos.

Co do zmiany formuły DBO to temat jest bezdyskusujny w zakresie tego, że zmiana jest potrzebna. Było mówione o tym jeszcze przed głosowaniem w pierwszej edycji (link). Jednak nie spotkałem się jeszcze z jakąkolwiek konstruktywną propozycją na to, jaka to miałaby być formuła. Bo to wcale nie jest takie oczywiste i proste. Podstawowe bowiem pytanie jest takie, do czego ma służyć DBO? Jeśli ma to być narzędzie, które ma sprawiedliwie rozdawać wszystkim po równo, to DBO jest bezcelowe i zamiast tego należałoby stosować fundusz sołecki. Jeśli jednak DBO ma służyć aktywizacji i pobudzania ludzi do kreatywności pod szyldem zdrowej sportowej konkurencji pomiędzy miejscowościami, to tutaj mechanizm musi być inny. Nie trzeba odkrywać Ameryki na nowo i formułę można zmienić tak, że będzie ona lepsza ale raczej na pewno nie będzie idealna. Poczekajmy więc czy i jak Rada Gminy się wykaże się w temacie uchwały na DBO 2019. Bo to, że radni dali ciała jeśli chodzi o DBO 2018 to chyba jest jasne, ale najwyraźniej nie dbają o to albo nie widzą, że to może odbić się na spadku ich poparcia.

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.