Linia 400 kV Plewiska-Baczyna

Witam

Rozpisany został przetarg na budowę linii 2 x 400 kV Plewiska-Baczyna:

http://www.pse.pl/index.php?dzid=265&did=3629

Linia prawdopodobnie ma biec ze stacji SE Plewiska wzdłuż autostrady przez: Gołuski, Dopiewiec przez Dopiewo.

W UG Dopiewo można zobaczyć wariant tej trasy. Tak jak zawsze wyłoniony wykonawca wybierze swój przebieg ale z mojego punktu widzenia wybierze trasę wzdłuż autostrady. Trasa przy autostradzie jest najbardziej pod względem urbanistycznym optymalna (najmniej zabudowań).

Przypominam seria słupów E33 to słupy o wysokości ok. 70 m (sosna dorosła ma ok. 30 m) i będą najprawdopodobniej miały oświetlenie przeszkodowe.

Także kolejna bitwa z PSE nadchodzi.

SIWZ (tajne przez poufne)

W SIWZ czytamy:

1) Przedmiotem zamówienia jest budowa linii 400 kV Baczyna-Plewiska.
2) Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia znajduje się w Części II SIWZ Program Funkcjonalno–Użytkowy.
[...]

Niestety część II SIWZ nie została udostępniona na stronie pse.pl ponieważ:

Wykonawca w celu otrzymania Części II SIWZ jest zobowiązany do przekazania
Zamawiającemu oświadczeń o zachowaniu poufności zawartych we Wzorze nr 12 Części III SIWZ.

SIWZ (tajne prze poufne)

W części II jest pokazana wstępny przebieg i nie chcą robić burzy jak to było z linią 2x400 kV Plewiska - Piła Krzewina.

Zgodnie z ustawą PSE ma do tego prawo i z niego skorzystało.......niestety.

Plewiska-Bis

Jakiś czas temu lokalne stowarzyszenia postulowały do ministra energii aby powrócić do koncepcji wyprowadzenia punktu wyjścia/wejścia nowych linii WN w stacji Plewiska-Bis, która miałaby być oddalona od aglomeracji poznańskiej. Poza petycją nie było słychać o żadnych efektach, więc zakładam że tej stacji jednak nie będzie.

Plawiska-Bis

Plewiska-Bis już są raczej przeszłością:
* http://www.pse.pl/index.php?dzid=80&did=23
* https://www.dopiewo.pl/ff/media/2016-08/4.pdf

Jedyne co Stowarzyszenia wywalczyły to słupy w rejonie Dąbrowy nie będą posiadać oświetlenia przeszkodowego lecz kosztem ich ilości - będzie ich więcej.

Tajne przez poufne cd.

Widać, że PSE wyciąga wnioski i utajnia jak może. Skoro to robi to możemy się domyślać, że przyczyną jest wysokie prawdopodobieństwo dużej skali protestów.

- Co dziwne wgląd do niej mają tylko wykonawcy, którzy zdecydują się wziąć udział w przetargu i wpłacić blisko 2 mln złotych wadium. Budzi to pewny niepokój, ponieważ pamiętamy sytuację sprzed roku, dwóch, kiedy to PSE wskazując przebieg linii poróżniło mieszkańców kilku podpoznańskich gmin - zauważa Anna Niesiobęcka, sołtys Soboty-Bytkowa w gminie Rokietnica.

źródło: http://bit.ly/2flkOnk

Linia 400 kV Plewiska-Baczyna

Jeśli chodzi o sam przebieg linii to niestety, przyglądając się na mało wyrazisty stosunek Gminy (mówię tutaj głównie o Panu Przepiórze z Wójtem) do inwestycji pn. "Budowa linii 2x400 kV SE Plewska - SE Piła Krzewina" jest duża szansa na to, że PSE zbuduje linie jak zechce. Podobała mi się natomiast zdecydowanie postawa osób reprezentujących gminę Tarnowo Podgórne.

Na samej budowie linii Gmina napewno straci niż zyska, ponieważ ludzie nie chcą żyć tuż obok linii a PSE zapłaci tylko podatek za grunt na którym tylko stoi.

Top Secret

jest duża szansa na to, że PSE zbuduje linie jak zechce

Na to wygląda. Z tego co udało mi się ustalić to Urząd w Dopiewie nie tylko nie dysponuje żadnymi materiałami od PSE odnośnie przebiegu, ale także na wyraźny wniosek z Dopiewa PSE odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji zasłaniając się stosownymi przepisami, które w tym celu zostały właśnie stworzone. Przyjęto najwyraźniej założenie, że bezpieczeństwo energetyczne ma wyższy priorytet niż realny udział społeczeństwa. Pytanie jakie się rodzi to na ile jest to rzeczywiście troska o bezpieczeństwo, a na ile lobbowanie ponadnarodowych korporacji, które chcą de facto sprzedawać Polsce energię - bo jak wiemy tej zaczyna u nas brakować. A większe zapotrzebowanie na energię niesie za sobą konieczność rozbudowy oraz modernizacji systemu przesyłowego.

Bardzo słuszna uwaga. Nasze

Bardzo słuszna uwaga. Nasze moce wytwórcze w Polsce są u kresu swojej żywotności (zaplanowany czas życia elektrowni to ok. 40 lat). Ale to temat na osobny wątek.
PSE to nie byle jaki partner, mam znim do czynienia na codzień. Z uwagi na fakt, że w ich szeregach jest sztab prawników i ekspertów, którzy doskonale znają się na socjotechnikach w manipulacji społeczeństwem, nie można traktować ich jak "zwykły urzad".
Trzeba tutaj kłaść wyraźny nacisk aby przebieg planowanej inwestycji szedł w trasie istniejącej linii 1x400 kV Plewiska-Baczyna (wzdłuż S11). Jeśli zgodzimy się na nowy przebieg to zachwilę nasza gmina pokryje się samymi liniami. Proszę tutaj mieć na uwadzę że jest możliwy również przebieg jeszcze kolejnej linii relacji Plewiska - Eisenhuttenstadt.

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.