PARQ 2.0. Strefa rekreacji, sportu i kultury - budżet obywatelski 2017

W imieniu grupy mieszkańców Osiedla Księżnej Dąbrówki, członków Stowarzyszenia Wspólna Przestrzeń, mam przyjemność poinformować, że zgłaszamy projekt do Dopiewskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 pn. PARQ 2.0. Strefa rekreacji, sportu i kultury. Pragniemy stworzyć miejsce zarówno dla fanów aktywności ruchowej, jak i osób poszukujących ławki, na której można w spokoju posiedzieć. Pokochają je zwolennicy pikników, spotkań przy ognisku czy seansów filmowych. W pierwszym etapie, na przygotowanym terenie, zostaną posadzone duże drzewa, zostanie zaprowadzony trawnik, stanie Street Workout, Kinoteatr i ławki.

Poznaj naszą wizję zagospodarowania działki 585/1, położonej przy ul. Komornickiej w Dąbrówce (wariant pierwszy) https://youtu.be/jJHEF1KddYw
Dołącz do społeczności PARQ 2.0! :) https://www.facebook.com/parq20

Plaża v2 czyli pawilon na jeden sezon?

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na dwie istotne rzeczy, o których autorka projektu (Alicja Kołodziejczyk) nie informuje wprost mieszkańców na stronie projektu (link).

Pierwsza rzecz to wizja vs. realia. Wizja czyli pokazana koncepcja jest na tyle rozbudowana, że jej koszt to setki tysięcy złotych. Rzecz jasna to nie propozycja nadająca się do DBO więc mieszkańcy mogą głosować tak naprawdę na:

  • Projekt opracowany przez architekta krajobrazu 5.000 zł
  • Doprowadzenie mediów 3.000 zł
  • Przygotowanie terenu 12.000 zł
  • Nasadzenia drzew 30.000 zł
  • Założenie trawnika 15.000 zł
  • Street Workout 15.000 zł
  • Mini plac zabaw 15.000 zł
  • Kinoteatr 40.000 zł
  • Mała architektura 15.000 zł

Najciekawszy element z tego zestawu to niewątpliwie street workout. Jest jednak problem bo gdyby te elementy miały powstać zgodnie z rysunkiem, to nikt nie jest w stanie zagwarantować, że w kolejnych latach dojdą kolejne elementy w takim porządku jak narysowano - bo to żadnen konkretny plan, dodatkowo w ogóle nie zweryfikowany pod kątem realności jego realizacji. Tym samym wybrazić sobie można, że gdzieś w polu pojawi się te parę rzeczy. Dodatkowo bez ogrodzenia, bez oświetlenia, bez ciągów pieszych. Czyli nie będzie to miało nic wspólnego z parkiem. Taka wolna twórczość na zasadzie, że papier przyjmie wszystko.

Skoro o twórczości mowa to teraz druga kwestia, a konkretnie coś co zostało nazwane kinoparkiem. Autorzy koncepcji odwołują się tutaj do czegoś, co powstało w 2012 roku w parku Jacobigarten w Düsseldorfie (Niemcy). Nazywa to się "Cineorama. Pavilion of Moving Images". Jest to projekt typowo okresowy, instalowany w okresie letnim na 9 tygodni. Trwałość tego rozwiązania jest zatem ogólnie mówiąc - ograniczona. Tak to wyglądało w tymże parku w 2012 r.:
Cineorama

W tym roku ten tymczasowy pawilon pojawił się także w Salzburgu (Austria). To znaczy został wykonany od zera, ale na podstawie tej samej koncepcji (Erika Hock):
Salzburg

Mając to na uwadze zastanawia mnie co autorka miała na myśli wpisując kinoteatr za 40 tys. w szczerym polu. Z rysunku wynika, że konstrukcja jest drewniana i styka się bezpośrednio z gruntem. Pokrycie dachowe - z rysunku wygląda na drewniane. Dla porównania - trwała wiata w Żarnowcu kosztowała gminę 127 tysięcy złotych brutto (link), do tego wymaga ona stałej konserwacji oraz posiada opłacanego opiekuna, który pilnuje aby obiekt nie został zniszczony przez wandali. W końcu to jednak drewno a nie beton i stal. Czyli lekki letni pawilonik - bez ochrony, oświetlenia i monitoringu, a dodatkowo narażony na typowo polskie warunki pogodowe jesienią i zimą - długo nie pociągnie.

Dlatego też dochodzę do wniosku, że w procedurze DBO zabrakło jeszcze jednej rubryki we wniosku, a mianowicie np. "szacowane roczne koszty utrzymania". Gdyby bowiem patrzeć jedynie na pawilon nazwany kinoteatrem, to poza kosztami fizycznego jego utrzymania i ochrony przed spaleniem, uszkodzeniem itd. to należałoby doprecyzować, ile będą kosztować licencje na publiczne odtwarzanie filmów, kto to będzie robił, kto będzie administrował obiektem i posiadał dostęp do skrzynki elektrycznej, ile będzie kosztował rzutnik z obsługą do wyświetlania filmów itd. itp. No i kluczowe pytanie: na jak długo przewidziano istnienie pawilonu.

Reasumując, na ekranie monitora można dziś zwizualizować dosłownie wszystko. Zresztą każdy chyba widział jak wyglądają światy renderowane w dzisiejszych grach. Ostatecznie jednak rozmawiamy tutaj o realiach a nie o świecie wirtualnym.

PS. Nie będę się rozpisywał, że kwoty w niektórych pozycjach są naprawdę ze świata sci-fi. Podejrzewam, że każdy kto był kiedykolwiek inwestorem czy to swojego domu czy też innego budynku życzyłby sobie, aby doprowadzenie mediów kosztowało 3 tysiące złotych :)

Dodaj komentarz

CAPTCHA obrazkowa
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.